Zanieczyszczenie powietrza jest uznawane za największe środowiskowe zagrożenie dla zdrowia publicznego w Europie. Choć może…
Poprawa koncentracji i zdrowia
Oddychanie czystym powietrzem ma kluczowy wpływ na zdrowie i zdolności poznawcze u Twojego dziecka. Składają się na nie, między innymi, umiejętność efektywnego przetwarzania informacji, podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Dlatego tak ważne jest, by dzieci – szczególnie w drodze do i ze szkoły – miały zapewnioną możliwość oddychania czystym powietrzem, pozbawionym rakotwórczych lub innych szkodliwych substancji.
Badania wykazują, że zarówno krótkotrwałe, jak i długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza związane z ruchem drogowym, takie jak dwutlenek azotu (NO2) czy pyły zawieszone PM2.5 i PM10, może znacząco wpływać na zdrowie, zwłaszcza na zdrowie dzieci. Rok temu pisaliśmy o przypadku 11-letniego Maćka z Warszawy, pierwszego pacjenta oficjalnie “chorego przez smog”. Badacze są zgodni, że ograniczenie ekspozycji na zanieczyszczenie powietrza może prowadzić do znaczącej poprawy zdrowia, minimalizować ryzyko wystąpienia wielu chorób, poprawiać funkcje poznawcze, koncentrację, a w efekcie przełożyć się na lepsze wyniki w nauce i samopoczucie dziecka.
Powinniśmy wspólnie dbać o zdrowie dzieci dzięki zapewnieniu im możliwości oddychania czystym powietrzem.
Zdrowe trasy do szkoły: korzyści z aktywnego dojazdu
Każdy spacer lub przejażdżka rowerem do szkoły wśród zieleni i czystego powietrza to krok w stronę zdrowia. Dlatego tak ważne jest ograniczenie ruchu samochodowego wokół szkół. Mniejsza liczba pojazdów redukuje emisję spalin, prowadzi do poprawy jakości powietrza i pozytywnie wpływa na zdrowie dziecka. Istotny jest także dostęp do terenów zielonych. Najnowsze analizy wskazują, że dzieci uczęszczające do szkół otoczonych większą ilością zieleni mają lepsze wyniki w testach pamięci roboczej, wyższe osiągnięcia akademickie, poziom inteligencji, lepszy rozwój poznawczy oraz mniej objawów ADHD niż ich rówieśnicy uczący się w gorszych warunkach.
Dzieci są poddawane większej ekspozycji na zanieczyszczenia ze względu na wyższy stosunek częstości oddechów do powierzchni ich ciał oraz mniej rozwinięte naturalne bariery ochronne przed wdychanymi cząstkami. Negatywny wpływ zanieczyszczeń obserwujemy już na etapie rozwoju płodowego, a konsekwencje w dalszych latach życia obejmują wywoływanie i zaostrzanie wielu chorób w tym układu oddechowego, krążeniowego i nerwowego – komentuje dr n. med. Małgorzata Bulanda, alergolożka z Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej UJ CM i Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Wzorcowe inicjatywy: Ulice dla Dzieci
W ramach inicjatywy Ulice dla Dzieci (ang. Streets for Kids) miasta na całym świecie wprowadzają zmiany, które sprawiają, że trasy do szkoły stają się bardziej przyjazne dla dzieci. Pierwsze, “szkolne ulice”, które ograniczają ruch samochodowy w pobliżu placówek edukacyjnych oraz zachęcają rodziców i dzieci do pokonania dystansu do szkoły pieszo lub na rowerze, powstają także w Polsce, m.in. w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy czy Gdańsku. Zazwyczaj obejmują odcinek kilkuset metrów, są dobrze dopasowane do możliwości danej lokalizacji i funkcjonują w trybie ciągłym lub na czas rozpoczęcia lub zakończenia lekcji. Dzięki nim wzrasta bezpieczeństwo, poprawia się jakość powietrza oraz zdrowie i samopoczucie dzieci.
Jak możesz wspierać czyste powietrze i zdrowie Twojego dziecka?
Jako rodzic masz wpływ na zdrowie swojego dziecka oraz na kształtowanie środowiska, w którym dorasta. Co możesz zrobić?
- Wspieraj zmiany w szkole i lokalnej społeczności, które promują dostęp do zieleni, ekologiczne sposoby przemieszczania się i ograniczają emisję spalin.
- Zachęcaj swoje dziecko do zdrowej mobilności w drodze do szkoły, w tym do poruszania się pieszo i na rowerze.
- Dzieci to jedna z grup, która szczególnie potrzebuje oddychać czystym powietrzem. Dowiedz się więcej na stronie kampanii Dzieci Przede Wszystkim.