Skip to content

W poniedziałek 15 listopada w Senacie RP odbyło się wysłuchanie ekspertów i ekspertek ds. klimatu zorganizowane przez Partię Zieloni oraz Koalicję Obywatelską. Spotkanie służyło podsumowaniu zakończonego kilka dni wcześniej COP26 w Glasgow oraz wytyczeniu kierunku, w jakim powinna zmierzać polska polityka klimatyczna w następnych latach. Jak można się spodziewać – nie brakowało gorzkich komentarzy i ocen specjalistów odnośnie do bezczynności i opieszałości polskiego rządu wobec postępującej zmiany klimatu.

Polski Szczyt Klimatyczny, źródło: Partia Zieloni (Facebook)

Senackie wydarzenie miało formułę kilkuminutowych wypowiedzi przedstawicieli i przedstawicielek środowisk naukowych oraz pozarządowych. W wystąpieniach poruszone zostały tematy: redukcji emisji gazów cieplarnianych z różnych sektorów gospodarki (energetyka, budownictwo, transport czy rolnictwo), zapobiegania deforestacji, funduszy przeznaczonych na zieloną transformację, adaptacji do zmian klimatu oraz pomocy dla państw już doświadczających skutku zmiany klimatu. Nie zabrakło również odniesienia się do aspektów zdrowotnych kryzysu klimatycznego, o co zadbała delegatka naszej organizacji – dyrektorka Weronika Michalak.

W swojej przemowie, Weronika Michalak zwróciła uwagę na to, że mimo popularnej narracji, jakoby katastrofalne skutki zmiany klimatu miały dopiero nadejść w bliżej nieokreślonej przyszłości, to jest to myślenie błędne, gdyż wpływ kryzysu klimatycznego ludzie odczuwają już dziś na całej powierzchni planety – również w Polsce. „[Proces zmiany klimatu] ma miejsce i zabiera zdrowie i życie setkom tysięcy ludzi już teraz” – przekonywała dyrektorka HEAL Polska. Michalak omówiła również szerokie spektrum skutków zdrowotnych skutków zmiany klimatu. Wśród przykładów podawanych przez dyrektorkę naszej organizacji pojawiły się m.in. fale upałów zabierające kilka tysięcy istnień każdego roku w Polsce, czy rozprzestrzenianie się chorób wektorowych jak boreliozy, na którą choruje w naszym kraju kilka razy więcej osób niż paręnaście lat temu. „Działajmy tu i teraz, myślmy o tym, że zarówno przyszłe, jak i nasze pokolenie są istotne. Nie dopuśćmy do tego, by skutki zdrowotne [zmiany klimatu] zaostrzały się, a jednocześnie chrońmy ludzi przed skutkami, które już mają miejsce” – podsumowała.

Wypowiedź Weroniki Michalak można obejrzeć na poniższym filmie:

W wysłuchaniu udział wzięli naukowcy, eksperci, aktywistki i aktywiści klimatyczni oraz przedstawiciele i przedstawicielki różnych partii opozycji demokratycznej. Głos zabrali m.in.: dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na Rzecz Ekorozwoju, Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energetyki Odnawialnej, Radosław Gawlik ze Stowarzyszenia EKO-UNIA, Anna Ogniewska z Greenpeace Polska, Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego i Koalicji Klimatycznej, Michał Hetmański z Fundacji InStrat, Weronika Michalak z HEAL Polska, Ilona Jędrasik z ClientEarth Polska, Kamil Wyszkowski z Global Compact, Anna Pięta z MUDA Talks, Jadwiga Klata z Extinction Rebellion, Dominika Lasota z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Pełne wydarzenie można obejrzeć na nagraniu na Facebooku Partii Zieloni.