Skip to content

Tegoroczne wydarzenia w wielu obszarach – wojna w Ukrainie, najwyższa od 25 lat inflacja, nagłe wstrzymanie importu surowców energetycznych z Rosji – w ogromnym stopniu wpłynęły na sytuację milionów mieszkanek i mieszkańców Polski. Ceny węgla poszybowały w górę – nawet 5-krotnie. Z kolei w skupach, w których koszt tony surowca się nie zmienił, tam opał jest od dawna niedostępny. Ta dramatyczna sytuacja sprawiła, że wiele polskich rodzin z niepokojem patrzy na nadchodzącą zimę. Rząd w obawie przed kryzysem energetycznym i protestami obywateli zaczął desperacko rozglądać się za rozwiązaniami, takimi jak zniesienie norm jakościowych dla węgla, co w znacznym stopniu wpłynie na ogromne emisje bardzo szkodliwych substancji z kominów tej zimy. Dopłaty do tych niskiej jakości paliw sprawiły, że ceny podniosły się jeszcze bardziej, a i tak nie wszyscy niestety będą mogli liczyć na otrzymanie środków z tzw. budżetu węglowego. Stanowisko polskich władz na to wyzwanie zdają się najlepiej wyrażać słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego: „Trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami czy podobnymi szkodliwymi rzeczami, bo Polska musi być ogrzana”. Problem w tym, że nawet niskiej jakości węgiel, nie mówiąc już o jakichkolwiek odpadach, zalicza się do “szkodliwych rzeczy”. Wygląda na to, że tej zimy oddychać będziemy koktajlem złożonym z pyłów zawieszonych, metali ciężkich, dioksyn, furanów czy benzoapirenu o działaniu rakotwórczym, neurotoksycznym, wpływającym na rozwój wielu różnych chorób i w efekcie skracającym nasze życie.

Nadchodzący sezon grzewczy może być najgorszym pod kątem jakości powietrza od wielu lat. Potężne wysiłki wielu środowisk na rzecz poprawy jakości powietrza w naszym kraju zostają zaprzepaszczone w wyniku wieloletnich zaniedbań w dziedzinach oszczędności energii, rozwoju energetyki odnawialnej i prosumenckiej. Rozumiemy zagrożenia płynące z aktualnej sytuacji geopolitycznej i ograniczeniu dostępności paliw. Ale jednocześnie wierzymy, że zdrowie ludzi jest najważniejsze i musimy je chronić, a zwłaszcza stawać w obronie najsłabszej i najbardziej bezbronnej grupy – dzieci. Dlatego we wrześniu 2022 roku razem z Rodzicami Dla Klimatu i SmogLabem rozpoczęliśmy akcję Zdrowie #DzieciPrzedeWszystkim, w ramach której przypominamy decydentom, a także lekarzom i rodzicom, że trzeba chronić dzieci przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń powietrza i rekomendujemy działania, które w tym pomogą.

Jako część kampanii 22 września 2022 roku o godz. 11 odbędzie się webinar, w którym eksperci ds. zdrowia opowiedzą, jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie najmłodszych i jak możemy je chronić przed tymi szkodami. Oprócz lekarzy wypowiedzą się także rodzice, którzy podzielą się z nami osobistymi historiami o tym, jak smog pogorszył zdrowie ich dzieci.

Wydarzenie jest dedykowane przede wszystkim decydentom, medykom oraz rodzicom, ale zapraszamy do udziału wszystkie osoby, które chcą dowiedzieć się, jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie dzieci i jak temu zaradzić. 

Prelegenci:

  • Dr n. med. Katarzyna Musioł, Specjalista pediatra, onkolog i hematolog dziecięcy, Ordynator Oddziału Pediatrii Szpitala Wojewódzkiego nr 3 w Rybniku, były adiunkt Kliniki Pediatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach;
  • Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, Alergolog, Centralny Szpital Kliniczny MON Wojskowego Instytutu Medycznego;
  • Rodzice dla Klimatu: Radek Tomaszewski (Kraków), Marta Zwolińska (Katowice), Magda Zając (Warszawa);
  • Maciej Fijak, SmogLab.

Moderacja: Weronika Michalak, HEAL Polska

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy zapisać się na nie przez link: https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_t9Fw0xHHRui_GuUNug32tQ
Spotkanie będzie nagrywane i zostanie udostępnione na kanałach HEAL Polska.

 

Współorganizatorzy: Rodzice dla Klimatu, SmogLab