Skip to content

20 września odbędzie się prawdopodobnie największy strajk klimatyczny w historii. Protesty przeciwko bierności polityków wobec kryzysu klimatycznego odbędą się w 130 krajach świata. W Polsce pikiety odbędą się w co najmniej w 60 miastach. 16-letnia działaczka Greta Thunberg zachęca wszystkich do udziału w proteście. Jego termin nie jest przypadkowy – za chwilę rozpocznie się ważny szczyt klimatyczny ONZ w Nowym Jorku.

Przed poniedziałkowym szczytem ONZ w Nowym Jorku na ulice swoich miast w geście protestu przeciwko bierności rządów i głów państw wyjdą obywatele 130 krajów świata. Od 20 do 27 września na całym świecie będzie trwał Globalny Tydzień Protestu. Nastoletnia aktywistka Greta Thunberg zachęca do udziału w nim w mediach społecznościowych.

Strajk klimatyczny. Protest także w Polsce

W Polsce organizatorem protestów jest Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Ruch wypracował sześć głównych ekologicznych postulatów, w których domaga się m.in. ogłoszenia stanu kryzysu klimatycznego, powołania eksperckiej i niezależnej Rady Klimatycznej i przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki.

Organizacja zachęca do wzięcia udziału w Proteście Tysięcy Miast – czyli polskiej „edycji” światowego protestu. Szczegółowy program dla poszczególnych regionów można sprawdzić na facebookowym profilu MSK lub na stronie internetowej organizacji. Do udziału na razie zgłosiło się około 60 miast, wciąż przybywa chętnych.  

W Warszawie ulicami przejdą setki ludzi – nie tylko rówieśników Grety Thunberg. Protestować będą całe rodziny, wydzielona zostanie też specjalna strefa dziecięca, a także Miasteczko Klimatyczne. Stołeczny marsz wystartuje o godz. 10.00 i przejdzie z placu Konstytucji ulicami Piękną, Wiejską, pl. Trzech Krzyży, Alejami Jerozolimskimi oraz ul. Marszałkowską aż do Placu Defilad.

W Miasteczku Klimatycznym przez cały tydzień od 20 do 27 września popołudniami i wieczorami odbywać się będą wydarzenia kulturalne oraz edukacyjne, a obecni na miejscu eksperci mają na bieżąco komentować nowojorski szczyt klimatyczny ONZ.

źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25212670,20-wrzesnia-swiatowy-strajk-klimatyczny-ludzie-ze-130-krajow.html

Organizacja HEAL Polska wspiera pokojowe protesty na rzecz walki ze zmianą klimatu i jej skutkami.

Będziemy na miejscu.