Skip to content

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że nierówności społeczno-ekonomiczne i skutki zdrowotne zanieczyszczenia powietrza są ze sobą powiązane. Osoby mieszkające w nieuprzywilejowanych obszarach miast i regionów UE są bardziej narażone na wyższy poziom zanieczyszczenia powietrza i doświadczają nieproporcjonalnie poważniejszych skutków zdrowotnych. W tych obszarach szczególnie zagrożone są dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i osoby przewlekle chore, ponieważ ich ogólny stan zdrowia może być gorszy niż osób mieszkających w bardziej zamożnych rejonach.

W związku z przygotowaniami państw członkowskich UE oraz władz regionalnych i lokalnych do wdrożenia zrewidowanej dyrektywy w sprawie jakości powietrza (AAQD), niniejsze opracowanie przygotowane przez Health and Environment Alliance (HEAL) podkreśla, że decydenci i władze powinni zwrócić szczególną uwagę na uwzględnienie nierówności społeczno-ekonomicznych w działaniach na rzecz czystego powietrza. Szybka transpozycja i wdrożenie nowych przepisów, w połączeniu ze wzmocnioną współpracą administracyjną oraz pełnym wykorzystaniem dostępnych mechanizmów wsparcia finansowego, dają szansę na znaczny postęp w kierunku czystszego powietrza w całej Europie.

Poprawa jakości powietrza przyniesie korzyści wszystkim i przyczyni się do zmniejszenia nierówności zdrowotnych wśród mieszkańców mniej uprzywilejowanych obszarów.

Polska wersja briefingu jest dostępna tutaj.

Materiał w języku angielskim jest dostępny pod linkiem.