Skip to content

W Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem, obchodzonym 4 lutego, Health and Environment Alliance (HEAL) przypomina, że narażenie na substancje rakotwórcze w codziennym życiu, takie jak substancje endokrynnie czynne, pestycydy czy zanieczyszczenie powietrza, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i może prowadzić do rozwoju nowotworów.  

W ramach działań na rzecz ochrony zdrowia, 4 lutego HEAL Polska bierze udział w spotkaniu parlamentarnym poświęconym zwalczaniu substancji rakotwórczych w środowisku. Kluczowe zagadnienia będą poświęcone zdrowiu dzieci.

Badania pokazują, że kontakt z rakotwórczymi substancjami chemicznymi we wczesnym dzieciństwie może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory w późniejszym życiu. Dlatego tak ważne jest wprowadzanie polityk i działań, które ograniczają narażenie na szkodliwe chemikalia, szczególnie u najmłodszych – podkreśla lek. Olga Wdowiczak, Specjalistka ds. zdrowia środowiskowego Health and Environment Alliance (HEAL) Polska. 

Infografika Europa może zapobiegać nowotworom poprzez walkę z zanieczyszczeniem środowiska przygotowana przez HEAL we współpracy z Association of European Cancer Leagues (ECL) wskazuje, że nowotwory są przyczyną jednego z czterech zgonów w Unii Europejskiej i głównym powodem śmiertelności w pracy. Aktualnie 1,3 miliona Polek i Polaków ma rozpoznaną chorobę nowotworową, a dane krajowe i ogólnoświatowe wskazują, że zachorowanie na nowotwory przez ostatnie lata wzrasta. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że za około 20% przypadków nowotworów odpowiedzialne jest narażenie na szkodliwe czynniki występujące w środowisku, w tym niektóre substancje chemiczne, takie jak PFAS, substancje endokrynnie czynne czy pestycydy. Badania wskazują, że mogą one przyczyniać się do rozwoju raka piersi, tarczycy czy prostaty, nowotworów nerki, a w przypadku pestycydów także białaczki mieloidalnej (AML) i raka jelita grubego.  

Wzrost zapadalności na nowotwory oznacza również 199 milionów euro rocznego obciążenia dla gospodarki UE z powodu kosztów leczenia, kosztów opieki nieformalnej i utraty produktywności. Według danych za 2021 rok, tylko 6% budżetów zdrowotnych państw członkowskich jest przeznaczanych na promocję zdrowia i zapobieganie chorobom. W Polsce to jedynie 2,1%. 

Szczególnie w Międzynarodowym Dniu Walki z Rakiem potrzebujemy politycznej woli oraz międzysektorowych działań, by zapobiegać nowotworom poprzez redukcję zanieczyszczenia środowiska – dodaje lek. Olga Wdowiczak.

Ograniczenie zanieczyszczenia środowiska jest również kluczowym działaniem w ramach Europejskiego planu walki z rakiem, przyjętego w 2021 roku. Ma on na celu wzmocnienie profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnozowania i leczenia nowotworów, a także poprawę jakości życia pacjentów onkologicznych i osób po przebytym leczeniu.

Pobierz infografikę

Infografika Europa może zapobiegać nowotworom poprzez walkę z zanieczyszczeniem środowiska została po raz pierwszy opublikowana podczas Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem w 2020 roku i zaktualizowana dwa lata później. 

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem jest obchodzony 4 lutego, a jego celem jest podnoszenie świadomości na temat prewencji nowotworów, dostępu do leczenia oraz wsparcia dla pacjentów, pacjentek i osób po przebytym leczeniu nowotworowym.