W materiałach mających kontakt z żywnością może występować nawet 8000 różnych substancji chemicznych, z których…
Zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego leży u podstaw założeń Unii Europejskiej i wnosi unikalną perspektywę do procesów decyzyjnych UE.
W swoich rekomendacjach dotyczących unijnej polityki, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen uznała szczególną rolę społeczeństwa obywatelskiego. Zobowiązała się również do wzmocnienia zaangażowania obywatelek i obywateli UE oraz zintensyfikowana współpracy z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, które posiadają fachową wiedzę i pełnią istotną rolę w obronie konkretnych kwestii społecznych. Podkreśliła jednocześnie, że społeczeństwo obywatelskie powinno być lepiej chronione.
Od ponad dwudziestu lat HEAL prezentuje wyniki niezależnych badań naukowych, np. na temat możliwych oszczędności kosztów zdrowotnych wynikających ze zmniejszenia narażenia ludzi na zanieczyszczenia powietrza czy szkodliwe chemikalia. HEAL prezentuje także interesy tych, których zdrowie jest najbardziej zagrożone w wyniku narażenia na zanieczyszczenia środowiska lub skutki zmiany klimatu. Razem z naszymi członkami, reprezentującymi interes publiczny, wskazujemy na luki w prawodawstwie UE dotyczącym ochrony środowiska i klimatu oraz przedstawiamy zalecenia dotyczące zapobiegania chorobom. Poprzez działania edukacyjne oraz rzecznicze staramy się pociągnąć decydentów unijnych, krajowych i międzynarodowych do odpowiedzialności za ochronę zdrowia publicznego mieszkanek i mieszkańców Unii Europejskiej.
W naszej codziennej pracy na poziomie UE, nie mamy wyrównanych szans: w przeciwieństwie do zasobnych międzynarodowych korporacji, stowarzyszeń biznesowych czy obcych rządów. HEAL i inne organizacje pozarządowe (NGO) często nie dysponują wystarczającymi zasobami, aby uczestniczyć w debatach na poziomie europejskim i by zapewnić, że głos niezależnej nauki zostanie uwzględniony w decyzjach politycznych.
W związku z tym społeczeństwo obywatelskie potrzebuje wyraźnego wsparcia UE, aby zapewnić im warunki funkcjonowania chociaż zbliżone do wyrównanych. Unia umożliwiła to dzięki oferowaniu dotacji operacyjnych oraz umożliwieniu organizacjom społeczeństwa obywatelskiego branie udziału w unijnych projektach. Organizacja HEAL z powodzeniem ubiegała się o dotacje operacyjne w ramach programu LIFE przez ostatnie dwadzieścia lat i dzięki nim pokrywała część kosztów swojego funkcjonowania.
Należy podkreślić że dotacje operacyjne są przyznawane w wyniku konkurencyjnego, dokładnego i niezależnego procesu oceny. Ich odbiorcy muszą przestrzegać surowych standardów monitorowania, sprawozdawczości i audytu w celu zapewnienia przejrzystego wykorzystania środków publicznych.
Zgodnie z naszymi statutami, misją i wizją, HEAL działa niezależnie od jakiejkolwiek partii politycznej czy fundatora. Nasi członkowie stanowią najwyższy organ decyzyjny, również w zakresie programów działania i priorytetów politycznych HEAL.
Informacje na temat finansowania HEAL
Informacje na temat HEAL w Rejestrze Przejrzystości UE
Informacje na temat dotacji operacyjnych LIFE HEAL
Informacje na temat najnowszych działań HEAL
Wybrane działania na rzecz ochrony zdrowia publicznego poprzez projekty LIFE realizowane w Polsce:
- LIFE Podkarpackie, do 2033 r., Skuteczne wdrożenie Planu Jakości Powietrza dla województwa podkarpackiego, uwzględniające problem ubóstwa energetycznego: „Podkarpackie – Żyj i oddychaj”.
- LIFE-IP AQP-SILESIAN-SKY, „Śląskie. Przywracamy Błękit”y do 2027 r., cel: kompleksowe wdrożenie Planu Jakości Powietrza dla województwa śląskiego.
- LIFE MERCURY-FREE, do października 2025 r., kompleksowa kampania edukacyjna i zmiana postaw na rzecz środowiska wolnego od rtęci.
Program LIFE w Polsce finansował również inne ważne projekty na rzecz czystego powietrza, w tym „Czy wiesz, czym oddychasz? – kampanię informacyjno-edukacyjna na rzecz czystszego powietrza” w ramach instrumentu finansowanego UE LIFE oraz dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” czy wsparcie finansowe dla systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach regionu Opolskiego.
Program LIFE pozwala również na udział polskich partnerów w 10 trwających projektach LIFE w 9 innych państwach UE, w ramach podprogramu LIFE dotyczącego gospodarki cyrkularnej i poziomu jakości życia.