Najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) pokazuje, że większość monitorowanych rzek, wód przejściowych i przybrzeżnych,…
Droga mamo, drogi tato!
Wiem, jak ważne jest dla Ciebie moje zdrowie, dlatego proszę, przeczytaj, jak możesz mnie uchronić przed zanieczyszczonym powietrzem:
- Zanim wyjdziemy z domu, koniecznie sprawdź TUTAJ, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze.
- Jeżeli jakość powietrza jest zła lub bardzo zła, proszę, nie zabieraj mnie na spacer, bo to mi tylko zaszkodzi!
- Powietrze może być zanieczyszczone również w naszym domu, szkole, czy przedszkolu. Może moglibyśmy się postarać się o oczyszczacz powietrza w pomieszczeniach, w których spędzamy wiele godzin?
- Jak znowu zobaczysz czarny dym z komina sąsiadów lub poczujesz smród palonych śmieci, proszę, porozmawiaj z nimi, żeby nie zatruwali powietrza, którym oddycham! Jeśli nie będą chcieli Cię słuchać, poproś Straż Miejską o interwencję.
- Wiesz, że im więcej samochodów na drogach, tym większy smog? Czy możemy częściej jeździć rowerem, transportem publicznym lub chodzić piechotą?
- W telewizji dziennikarze ciągle mówią tylko o tym, czy i za ile można kupić węgiel. Szkoda, że nie informują ludzi, że zdrowsze i bardziej opłacalne jest docieplenie domu i wymieniana pieców węglowych na pompy ciepła. Podobno można na to dostać aż 79 tys. złotych dofinansowania z programu Czyste Powietrze! Wystarczy złożyć wniosek!
- Rozmawiaj z lekarzami o przyczynach chorób, które dokuczają mi i całej naszej rodzinie. Wiele problemów ze zdrowiem moglibyśmy uniknąć, gdyby jakość powietrza, którym oddychamy, uległa poprawie.
- Gdy znowu usłyszysz, jak ktoś mówi, że smog wcale nie jest taki szkodliwy, proszę, prześlij mu link do webinaru, w którym lekarze i eksperci mówią, jak jest naprawdę.
- Proszę, głosuj na polityków, którzy działają na rzecz poprawy jakości powietrza, którym oddycham.
W wolnej chwili obejrzyj webinary, posłuchaj podcastów i przeczytaj artykuły dostępne na stronie kampanii Zdrowie Dzieci Przede Wszystkim oraz zapoznaj się z raportem Działania indywidualne i informowanie o ryzyku w związku zanieczyszczeniem powietrza – zalecenia przygotowane przez grupę ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia z krajowymi rekomendacjami dla Polski.