W ostatnich latach rośnie świadomość zagrożeń związanych z wszechobecnością chemikaliów, które zaburzają pracę układu hormonalnego…
Dzieci należą do najbardziej wrażliwej grupy na niekorzystne skutki zdrowotne zanieczyszczeń powietrza. Nawet 15 minut narażenia na smog pochodzący z transportu może skutkować nagłym rozdrażnieniem czy zaburzeniami koncentracji i snu.
24 maja w wielu miastach w Polsce odbędzie się akcja Szkolnych ulic – bezpiecznych, wolnych od spalin i hałasu. To część europejskiej akcji „Ulice dla Dzieci” (“Streets for Kids”) 2024 organizowanej przez Clean Cities Campaign we współpracy z Fundacją Rodzic w mieście.
Badania przeprowadzone w Warszawie i we Wrocławiu pokazują, że stężenie toksycznych tlenków azotu (NO2) wyraźnie rośnie w ciągu roku szkolnego, a maleje w okresie wakacji. Drogi do szkół i przedszkoli powinny zapewniać dzieciom możliwie najlepsze i najbezpieczniejsze warunki do chodzenia oraz jazdy na rowerze. Dlatego na tych obszarach należy ograniczyć obecność samochodów, będących główną przyczyną hałasu i zanieczyszczeń powietrza. Negatywne skutki transportu samochodowego ponoszą przede wszystkim najmłodsi, a w efekcie wzrasta u nich poziom otyłości, wiele z dzieci choruje na przewlekłe choroby układu oddechowego, wypada słabiej w badaniach IQ, ma problemy z koncentracją czy doświadcza trudności w budowaniu relacji społecznych. Inicjatywa ”Ulice dla Dzieci” zachęcając do aktywnej formy docierania do szkoły, wzmacnia procesy rozwojowe dzieci, zarówno w obszarze zdrowotnym, poznawczym, jak i społecznym.
Dzieci są poddawane większej ekspozycji na zanieczyszczenia ze względu na wyższy stosunek częstości oddechów do powierzchni ich ciał oraz mniej rozwinięte naturalne bariery ochronne przed wdychanymi cząstkami. Negatywny wpływ zanieczyszczeń obserwujemy już na etapie rozwoju płodowego, a konsekwencje w dalszych latach życia obejmują wywoływanie i zaostrzanie wielu chorób w tym układu oddechowego, krążeniowego i nerwowego
– powiedziała dr n. med. Małgorzata Bulanda, alergolog z Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej UJ CM i Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Czym jest akcja Ulice dla Dzieci 2024 – #StreetsForKids?
24 maja w całej Polsce odbędą się akcje mające na celu pokazania jak duży i wpływający na każdy aspekt życia dzieci jest problem zanieczyszczenia powietrza spalinami samochodowymi. Ulice przed szkołami biorącymi udział w projekcie zamienią się w przyjazną do życia przestrzeń, wolną od ruchu samochodowego i hałasu, stworzoną według pomysłów i potrzeb dzieci. Inicjatywa ta nie jest nową koncepcją. Pierwsza szkolna ulica powstała już w 1989 r. w Bolzano we Włoszech. Obecnie szacuje się, że na świecie jest ich ponad 1250 w ponad 15 krajach.
W tegorocznej edycji akcji #Ulicedladzieci #StreetsForKids udział weźmie sześć szkolnych społeczności w Gdańsku, Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu. Przewidziano pikniki, aktywności edukacyjne i konkursy dotyczące ruchu samochodowego dla dzieci, rodziców i nauczycieli.
Może coś dzieje się blisko Twojego domu i chcesz dołączyć? Zobacz, zaplanowane na ten dzień aktywności w tych miastach.
W tym miejscu, możesz przeczytać o najciekawszych przykładach szkolnych ulic w Polsce i na świecie, przygotowanych w ramach projektu “Nowa Szkolna Ulica” przez Fundację Rodzic w mieście, Fundację Wzornictwo i Ład oraz Warszawski Alarm Smogowy.
Więcej informacji o akcji Ulice dla dzieci, znajdziesz w tym i w tym miejscu.
Bibliografia:
- Raport “Szkolne ulice w Polsce” – Robert Buciak, Polski Klub Ekologiczny
- Clean Cities Campaign
- Eksperci ostrzegają: Zanieczyszczenia transportowe wpływają na zdrowie oraz rozwój dzieci