Skip to content

HEAL i kilku członków organizacji wzięło udział w Drugiej Światowej Konferencji WHO na temat Zanieczyszczenia Powietrza i Zdrowia, która odbyła się w Kolumbii w marcu 2025 roku, aby pokazać, jak zaangażowanie sektora zdrowia może przyczynić się do poprawy jakości powietrza i podkreślić pilną potrzebę działań na rzecz zdrowia.

Organizacje zdrowotne były wyjątkowo aktywne podczas ostatniej aktualizacji unijnych standardów czystości powietrza, przyczyniając się do przyjęcia nowelizacji Dyrektywy w sprawie jakości powietrza (AAQD), która dostosowuje unijne normy do wytycznych WHO z 2021 roku. Na konferencji w Cartagenie Unia Europejska została szeroko uznana za globalnego lidera w zakresie ochrony zdrowia poprzez regulacje dotyczące jakości powietrza.

Prezeska HEAL, Vanessa Lopez, była członkinią delegacji HEAL na konferencji i jako panelistka apelowała o szybkie wdrożenie zrewidowanej dyrektywy AAQD:

Dla zdrowia wszystkich Europejczyków kluczowe jest, aby państwa członkowskie UE przyspieszyły działania na rzecz czystego powietrza. Oznacza to szybkie wdrożenie przepisów AAQD do prawa krajowego oraz zapewnienie odpowiedniego finansowania – zarówno w budżetach krajowych i lokalnych, jak i w nowej unijnej perspektywie finansowej na lata 2028–2034 Vanessa Lopez, Prezeska HEAL

Prezeska HEAL podkreśliła również konieczność przeciwdziałania nierównościom na poziomie krajowym i odwołała się do briefu HEAL na temat tego, jak działania na rzecz czystego powietrza mogą pomóc w zmniejszeniu społeczno-ekonomicznych nierówności zdrowotnych (briefing dostępny w języku polskim).

HEAL zorganizowało wydarzenie poprzedzające konferencję wspólnie z innymi członkami założycielami Koalicji na rzecz Zdrowego Powietrza UE (EU Healthy Air Coalition – EUHAC), którzy mieli możliwość podróży do Kolumbii. Celem wydarzenia było zaprezentowanie zaangażowania koalicji w proces, który doprowadził do niedawnej rewizji unijnych standardów jakości powietrza. Podczas sesji członkowie EUHAC podzielili się z globalną publicznością doświadczeniami z zakresu przekładania wiedzy naukowej na politykę, koordynacji działań rzeczniczych sektora zdrowia oraz łączenia działań w obszarze społeczno-ekonomicznych i środowiskowych uwarunkowań zdrowia, aby uczynić Wytyczne WHO dotyczące jakości powietrza rzeczywistością, którą można oddychać.

Przed konferencją HEAL współinicjowało apel wzywający rządy, światowych liderów i decydentów do podjęcia zdecydowanych i odważnych działań na rzecz zapewnienia czystego powietrza dla wszystkich. Pod apelem podpisało się ponad 47 milionów pracowników ochrony zdrowia, pacjentów, działaczy, przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz osób prywatnych z całego świata. W oświadczeniu wskazano konieczność odejścia od paliw kopalnych w sposób sprawiedliwy i zrównoważony jako jeden z kluczowych kroków do realizacji tego celu.