Zanieczyszczenie powietrza jest uznawane za największe środowiskowe zagrożenie dla zdrowia publicznego w Europie. Choć może…
Zmiana klimatu to nie tylko topnienie lodowców i nasilenie występowania ekstremalnych zdarzeń pogodowych. To także bezpośredni wpływ na zdrowie i życie ludzi. Osobami szczególnie narażonymi na konsekwencje globalnego ocieplenia są kobiety w ciąży i dzieci. Jak dowodzi wiele badań, wysoka temperatura zwłaszcza dotkliwa podczas fal upałów (najbardziej odczuwalnego skutku zmiany klimatu w Polsce), rozprzestrzeniające się choroby zakaźne oraz toksyczne cząsteczki w powietrzu – znajdujące się tam głównie z powodu spalania paliw kopalnych – powodują dużo negatywnych skutków dla zdrowia oraz bezpieczeństwa matek i płodów. Wśród nich można wymienić:
❌przedwczesny poród,
❌niska waga urodzeniowa,
❌poronienie,
❌opóźnienie w rozwoju mózgu,
❌zaburzenia ze spektrum autyzmu,
❌wady serca.
Zdrowie publiczne powinno być naszym priorytetem. Dlatego, aby je zapewnić, wspólnie z Międzynarodową Federacją Ginekologii i Położnictwa i UCSF Medical Center namawiamy rządy do traktowania zmiany klimatu jako kryzysu (również zdrowotnego) oraz apelujemy do świadczeniodawców zdrowotnych o prowadzenie edukacji, rzecznictwo i badania w odpowiedzi na zmieniający się wpływ kryzysu klimatycznego na zdrowie.
Więcej o naszym stanowisku: bit.ly/2Kp8uhJ
Infografiki: