Skip to content

Magazyn Nature Climate Change właśnie opublikował informację na temat najnowszych badań związanych z wpływem zmiany klimatu na zdrowie. Badania pokazują, że liczba osób, które ucierpią wskutek zanieczyszczenia powietrza pogarszanego przez zmianę klimatu, zwiększy się o dziesiątki tysięcy w przeciągu kilkunastu lat.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że rocznie ok. 6 mln ludzi na całym świecie umiera przedwcześnie z powodu wdychania szkodliwych substancji. Z najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu Karoliny Północnej wynika, że liczba ta będzie rosła przez postępującą zmianę klimatu.
Coraz więcej dowodów wskazuje, że związek pomiędzy zmianą klimatu a zdrowiem w przeważającej części jest negatywny. Postępujące skutki zmiany klimatu powodować będą coraz więcej uciążliwych dla ludzi i zwierząt konsekwencji. Jeśli obecne trendy będą się utrzymywać, zmiana klimatu w 2030 roku powodować będzie dodatkowe 60 tys. przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Przed 2100 rokiem liczba ta skoczy do 260 tysięcy.
Zespół Jasona Westa z Uniwersytetu Karoliny Północnej poinformował, że badania, których się podjął, są bardzo kompleksowe i dotyczą tego, jak zmiana klimatu zaostrzając zanieczyszczenie powietrza, wpływać będzie na zdrowie. Badania zawierają wyniki kilku najlepszych zespołów zajmujących się modelowaniem zmian klimatycznych ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Japonii I Nowej Zelandii.
Jason West, szef zespołu badaczy, powiedział CBS News, że „wysokie temperatury mogą przyspieszyć tempo reakcji, jakim podlegają zanieczyszczenia powietrza znajdujące się w atmosferze. W miejscach, które wysuszają się z powodu zmiany klimatu, należy spodziewać się większej koncentracji zanieczyszczeń w powietrzu”.
Analiza wykazała, że zmiana klimatu powodować będzie wzrost zanieczyszczenia powietrza oraz związanych z nim przedwczesnych zgonów we wszystkich regionach na świecie z wyjątkiem Afryki. Twierdzi się także, że globalne ocieplenie wpływa coraz bardziej na zdrowie ludzi poprzez podwyższony współczynnik stresu cieplnego, większy zasięg występowania chorób zakaźnych oraz ograniczony dostęp do czystej wody i jedzenia.
Naukowiec podkreśla, że „zanieczyszczenie powietrza powoduje m.in. zawały serca, udary, choroby serca, układu oddechowego i raka płuc. W związku z tym, że przyczynia się do tak wielu schorzeń, ma duży wpływ na zdrowie”.
Zespół odpowiedzialny za wyniki badań podkreśla, że stanowcze zabiegi spowalniające zmianę klimatu mogłyby odmienić naszą przyszłość. Niepokojące jest natomiast to, że dotychczasowe wysiłki Stanów Zjednoczonych zostały zakwestionowane, gdy obecny prezydent USA Donald Trump wycofał się z Porozumienia Paryskiego, które podpisało ponad 190 krajów, zobowiązując się do zredukowania emisji CO2, który przyczynia się do zmiany klimatu. Ten niebezpieczny krok może wyraźnie osłabić działania zmierzające do zahamowania szkodliwych zmian klimatycznych.
W wywiadzie dla CBS West mówił: „redukcja emisji gazów cieplarnianych ogranicza zanieczyszczenie powietrza i negatywne skutki zdrowotne”. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby rządy na całym świecie słowa przekuły w czyny.
Pełna treść artykułu w Nature Climate Change: TUTAJ.

Tekst powstał na podstawie artykułów:
http://www.deccanchronicle.com/lifestyle/health-and-wellbeing/020817/air-pollution-may-kill-60000-people-by-2030.html
http://www.cbsnews.com/news/air-pollution-deaths-expected-to-rise-because-of-climate-change/