Skip to content

Transport drogowy jest jednym z głównych źródeł emisji zanieczyszczeń powietrza, a zwłaszcza niebezpiecznego dla człowieka dwutlenku azotu. Choć w Polsce ustępuje źródłom komunalno-bytowym, to w przeciwieństwie do nich przyczynia się do problemu także poza sezonem grzewczym. W Polsce sytuacja jest alarmująca, gdyż średni wiek samochodów osobowych przekracza nawet 14 lat, a przy tym współczynnik liczb aut na tysiąc mieszkańców jest jednym z najwyższych w Europie – w Warszawie wynosi 768. Aby przeciwdziałać rosnącemu problemowi emisji transportowych, w Europie tworzy się wiele różnych polityk i narzędzi. Jednym z nich są Strefy Czystego Transportu, których pierwsze projekty zaczynają być konsultowane i wdrażane również w Polsce – obecnie w Krakowie i Warszawie. Jest to rozwiązanie, które umożliwia wyłączenie pewnego obszaru miasta lub całej jego powierzchni z ruchu aut niespełniających bezpiecznych dla zdrowia norm emisyjności Euro.

Dwutlenek azotu to bardzo niebezpieczny związek dla zdrowia człowieka. Jego wdychanie może podrażniać drogi oddechowe, sprzyjać powstawaniu infekcji bakteryjnych i wirusowych, a także prowadzić do zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, czy ostrego przebiegu astmy oskrzelowej szczególnie u osób starszych, przewlekle chorych oraz dzieci. Jednocześnie, według Najwyższej Izby Kontroli, w miastach jak Warszawa czy Kraków nawet 75% emisji NO2 ma to samo źródło – transport drogowy.

Zapraszamy Państwa na webinar “Strefy Czystego Transportu a zdrowie mieszkańców miast”, podczas którego w gronie ekspertów i osób zaangażowanych przy tworzeniu SCT wspólnie omówimy, w jakim stopniu to rozwiązanie przyczyni się do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza, a tym samym poprawy zdrowia publicznego. Wydarzenie dedykowane jest przede wszystkim pracownikom sektora zdrowia, którzy na co dzień mają do czynienia z pacjentami borykającymi się z objawami chorób, do których rozwoju może przyczyniać się wdychanie spalin i innych zanieczyszczeń transportowych.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Simon Birkett, twórca i dyrektor brytyjskiej organizacji Clean Air in London, który przedstawi własne doświadczenia i perspektywy walki o lepsze zdrowie mieszkańców i mieszkanek Londynu. O zagrożeniach zdrowotnych w kontekście emisji z transportu opowie dr hab. Michał Krzyżanowski, profesor wizytujący Imperial College London. Reprezentantki ruchów Kampania na rzecz Czystych Miast i Rodzice dla Klimatu podkreślą wagę tworzenia Stref Czystego Transportu oraz ochrony zdrowia najmłodszych.

Data: Piątek 14 kwietnia 2023 r, godz. 15-16:30, platforma ZOOM.

Paneliści i panelistki:

  • Simon Birkett, Clean Air in London;
  • Dr hab. Michał Krzyżanowski, Imperial College London;
  • Nina Józefina Bąk, Kampania na rzecz Czystych Miast;
  • Kamila Kadzidłowska, Rodzice Dla Klimatu;

Moderacja: Weronika Michalak, HEAL Polska.

Podczas wydarzenia zapewniamy tłumaczenie symultaniczne na języki: angielski i polski.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Rejestracja