Skip to content
Polskie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w Unii, ale rząd niewiele robi aby to zmienić. Komisja Europejska dwukrotnie już upominała nasze władze w tej sprawie. Jeżeli nie zaczniemy zmieniać przepisów, możemy zapłacić nawet 4 mld zł. kary. Jak na razie płacimy własnym zdrowiem – unosząca się w powietrzu tablica Mendelejewa powoduje astmę, zawały serca i raka płuc. W niektórych miastach normy zanieczyszczeń są przekroczone przez niemal połowę dni w roku. Kiedy będziemy mogli odetchnąć z ulgą?
Jak wygląda sytuacja w najczystszym województwie w Polsce, w którym stężenia szkodliwych substancji i tak przekraczają dopuszczalne limity? Czy władze województwa zachodniopomorskiego dokładają wysiłków, by dążyć do powietrza spełniającego normy? Jakie są skutki zdrowotne oddychania zanieczyszczonym powietrzem?
O tym 17 lutego w Radiu Szczecin rozmawiał Łukasz Adamkiewicz z HEAL Polska, dr Mariusz Holicki – kierownik zakładu diagnostyki obrazowej Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii oraz p. Andrzej Miluch – Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.
Audycję prowadził p. Janusz Wilczyński.