Skip to content

W dniu 26 stycznia w Centrum Biznesowym Faktoria w Łodzi odbyła się konferencja, organizowana przez Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia oraz HEAL Polska pod tytułem: „Woda i czyste powietrze dla woj. łódzkiego. Czy odkrywka Złoczew w XXI wieku nam pomoże?”

Podczas wydarzenia zwróciliśmy uwagę na zagrożenia dla rozwoju gospodarczego i środowiska wynikające z planowanej dużej kopalni odkrywkowej na południowym zachodzie woj. łódzkiego, w Złoczewie. Lej depresyjny odkrywki Złoczew może obejmować obwód o średnicy 60 km i sięgać sąsiednich województw. Zagrożone będzie ok 40 ujęć wody pitnej, wody podziemnie i powierzchniowe. Kopalnia Złoczew wymaga wysiedlenia ok 30 wsi, przyczyni się także do niskiej emisji i poważanych zagrożeń zdrowotnych w województwie, pogłębiających problemy ze smogiem. Nasze opinie opieramy na pracy ekspertów w tych dziedzinach, oceniających raporty potencjalnego oddziaływania na środowisko oraz śledzących doświadczenia sąsiednich województw.

Rozmawialiśmy o jakości życia w gminach w woj. łódzkim, ochronie powietrza oraz problemach zdrowotnych związanych z niską emisją (sposoby ogrzewania, jakość paliw, kopalnia odkrywkowa) oraz wysoką emisją (elektrownie, elektrociepłownie oparte o paliwa stałe) przyczyniającymi się do zanieczyszczeń powietrza, jednocześnie udowadniając, że realizacja tej inwestycji nie jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

W trakcie konferencji wystąpienia przedstawili:

  • dr. Sylwester Kraśnicki, hydrogeolog – „Wpływ odkrywki Złoczew na wody podziemne i powierzchniowe”

  • dr. hab. Leszek Pazderski, chemik – „Ryzyko budowy i eksploatacji kopalni odkrywkowych na podstawie doświadczeń z Wielkopolski”

  • Weronika Michalak, kierowniczka programu Czyste Powietrze HEAL Polska – „Wpływ wysokiej i niskiej emisji na zdrowie”

Po konferencji ukazał się materiał filmowy w lokalnym oddziale TVP.