Skip to content

HEAL Polska doprowadziło do usunięcia przez TVN niechlubnej wypowiedzi Magdaleny Gessler zachęcającej do palenia śmieci w odcinku 12 sezonu 14 „Kuchennych Rewolucji”.


18 listopada 2016 r. na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych informowaliśmy o skandalicznej wypowiedzi pani Magdy Gessler, która w programie „Kuchenne Rewolucje” wyemitowanym w TVN (odc. 12 sezon 14), zachęcała uczestników swojego programu do palenia śmieci.
Nagłośniona przez nas informacja wywołała sprzeciw wielu osób, które na co dzień walczą o poprawę jakości powietrza w Polsce lub zmagają się z problemem smogu, odczuwając jego negatywne skutki zdrowotne „na własnej skórze”. Pisały o tym ogólnopolskie media. Oburzeni wypowiedzią gwiazdy telewizyjnej, zwróciliśmy się do Dyrekcji Programowej TVN o stosowną reakcję na popularyzowanie pochwały szkodliwych i zakazanych w naszym kraju procederów.
Z zadowoleniem przyjęliśmy informację, że władze programowe TVN, z należytą uwagą i przejęciem, zareagowały na nasze pismo w tej sprawie. Dzięki naszej stanowczej reakcji, nadawca „mając na uwadze społeczny wydźwięk” programu, zdecydował się na usunięcie fragmentu wypowiedzi Pani Magdy Gessler ze wspomnianego odcinka, który mógłby zachęcać widzów do nielegalnego spalania odpadów. Nasza interwencja zapobiegła dalszej emisji odcinka w pierwotnej wersji, a tym samym promocji negatywnych i nielegalnych zachowań.
Zastępca Dyrektora Programowego TVN, Pan Bogdan Czaja, zapewnił nas w liście, że stacja telewizyjna będzie w przyszłości zwracać szczególną uwagę na kwestie ochrony środowiska, w tym spalania śmieci.
Biorąc pod uwagę fakt, że od kilku tygodni kwestia smogu nie znika z nagłówków najważniejszych ogólnopolskich mediów (w tym z TVN), a także lokalnych portali i telewizji, teraz jak nigdy wcześniej, należy zwracać szczególną uwagę na słowa osób wpływowych, które przedostają się do świadomości publicznej. Cieszymy się, że TVN zareagował na nasz apel w sposób właściwy i z własnej inicjatywy uruchomił prognozę jakości powietrza (na stacji TVN24), a na TVN Meteo informacje dotyczące jakości powietrza w miastach są wyświetlane na bieżąco. Dzięki temu osoby, które chcą chronić się przed smogiem mają szybki i łatwy dostęp do informacji, a stacja przyczynia się do podnoszenia świadomości na temat zanieczyszczeń powietrza w Polsce.
Liczymy, że wyżej wspomniane wypowiedzi nie będą znajdować poparcia w mediach publicznych i prywatnych, a przekaz prezentowany przez dziennikarzy i celebrytów będzie promował dobre nawyki oraz przyczyniał się do podnoszenia świadomości na temat wpływu zanieczyszczeń środowiska na zdrowie publiczne.

TVN Meteo na bieżąco pokazuje informacje o jakości powietrza w polskich miastach