Zanieczyszczenie powietrza jest uznawane za największe środowiskowe zagrożenie dla zdrowia publicznego w Europie. Choć może…
W Światowy Dzień Astmy organizacja HEAL Polska uruchomiła petycję do Pani Premier Beaty Szydło ws. poprawy jakości powietrza i zdrowia mieszkańców naszego kraju. Pełna treść petycji poniżej.
Szanowna Pani Premier,
Polska, jako jeden z najbardziej zanieczyszczonych pod względem jakości powietrza krajów Unii Europejskiej. Nadal dopuszcza do spalania najgorszego rodzaju paliwa w domowych instalacjach, a także utrzymuje najwyższe poziomy alarmowania o stężeniu pyłu zawieszonego PM10 w całej Europie sięgające 300 µg/m3. Oznacza to, że dopiero gdy stężenie zanieczyszczeń w atmosferze jest tak duże, że jednoznacznie zagraża naszemu, władze wprowadzają działania zaradcze. To zdecydowanie za późno!
W związku z powyższym, apelujemy do Pani Premier o zarekomendowanie właściwym Ministrom: Środowiska (Janowi Szyszce), Energii (Krzysztofowi Tchórzewskiemu) oraz Rozwoju i Finansów (Mateuszowi Morawieckiemu) następujących postulatów:
1) obniżenie poziomu alarmowania o stężeniu pyłu PM10 do 100 µg/m3 oraz poziomu informowania do 80 µg/m3, ponieważ mieszkańcy Polski mają prawo do rzetelnej informacji o jakości powietrza i do ochrony swojego zdrowia;
2) jak najszybsze wprowadzenie wymagań dla kotłów na paliwa stałe i wymagań jakościowych dla tych paliw, ze względu na to, że spalanie paliw niskiej jakości w wysokoemisyjnych kotłach (tzw. kopciuchach) stanowi główne źródło niskiej emisji odpowiedzialnej za złą jakość powietrza w Polsce.
Mamy nadzieję, że nasz głos pozytywnie zostanie przyjęty przez Panią Premier i przyniesie odpowiednie zmiany legislacyjne jeszcze przed kolejnym okresem grzewczym w bieżącym roku.
Dlaczego to jest ważne?
Norma dobowa dla stężenia pyłu PM10 w powietrzu to 50 µg/m3, dlatego aby alarm był ogłoszony, musi ona być przekroczona pięciokrotnie, podczas gdy np. we Francji alarm ogłasza się przy 80 µg/m3.
Poziom alarmowania to wartość zanieczyszczeń średniodobowych dla pyłu PM10, która nakazuje rządowi i samorządom uruchomienie procedur ich redukcji na danym obszarze. Oznacza także poziom substancji w powietrzu, którego nawet krótkotrwałe przekroczenie może powodować zagrożenie dla zdrowia ludzi. Dlatego tak ważne jest, żeby procedury były wdrażane zanim nasze życie będzie zagrożone.
Zanieczyszczenie powietrza prowadzi do ok. 50 tys. przedwczesnych zgonów rocznie tylko w naszym kraju oraz zachorowań i rozwoju chorób takich jak: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), rak płuca, astma, alergie, zapalenie oskrzeli, zawał serca, udar, przedwczesny poród, a nawet choroba Alzheimera czy depresja. Oznacza to, że Polacy pilnie potrzebują wprowadzenia stanowczych regulacji, które zmniejszyłyby zagrożenie wynikające z wdychania zanieczyszczonego powietrza.
Biorąc pod uwagę dobro mieszkańców naszego kraju, Państwo Polskie powinno dążyć do wprowadzania regulacji, które doprowadzą w krótkiej perspektywie do polepszenia jakości powietrza i stanu zdrowia ludzi.
Więcej informacji na temat wydarzeń realizowanych w ramach przedsięwzięcia można znaleźć tutaj. Bądź na bieżąco, śledź kampanię w mediach społecznościowych #UnmaskMyCity.
Petycja towarzyszy globalnej kampanii Unmask My City, realizowanej w Polsce przez HEAL (Health and Environment Alliance) pod hasłem Demaskujemy Smog Przez Cały Rok! Ma ona przyczynić się do zmiany legislacyjnej prowadzącej do poprawy jakości powietrza w Polsce, a tym samym do ograniczenia negatywnych skutków zdrowotnych obywateli spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza.
Kampania wspiera i angażuje środowisko medyczne do podejmowania działań skutkujących zdrowym powietrzem w naszym kraju i eliminacją źródeł zanieczyszczeń.
Więcej o kampanii tutaj:
1/ strona kampanii Unmask My City (Demaskujemy Smog Przez Cały Rok!)
2/ informacje o kampanii na stronie HEAL Polska
3/ Zaproszenie na debatę inaugurującą z udziałem ekspertów
4/ Zaproszenie na warsztaty dla lekarzy i studentów
5/ Uwagi HEAL do projektu rozporządzenia Ministra Energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych
6/ Film promujący kampanię w Polsce
Partnerzy: