Skip to content

21 lutego wzięliśmy udział w konferencji “Zdrowie i Bezpieczeństwo dla Przyszłości”, zorganizowanej przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych. Wydarzenie zgromadziło ponad 60 ekspertów ochrony zdrowia oraz decydentów w celu analizy priorytetów zdrowotnych polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.  

W dyskusji o profilaktyce i edukacji zdrowotnej jako o filarach bezpieczeństwa zdrowotnego w Unii Europejskiej paneliści podkreślili jak ważne i blisko powiązane są ze sobą edukacja oraz zdrowie publiczne oraz jak inwestycja we wczesną profilaktykę zaowocuje w przyszłości.  

Inwestycje w zdrowie publiczne to oszczędności w dłuższej perspektywie. Sprawiają, że społeczeństwo jest zdrowsze, a system ochrony zdrowia bardziej wydolny w walce z zagrożeniami, które nas czekają – stwierdził wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

Podkreślił także, że nie możemy porzucić inwestycji w zdrowie publiczne na rzecz innych priorytetów. Kamila Kadzidłowska, Wiceprezeska zarządu i Współzałożycielka Fundacji Rodzice dla klimatu, podkreśliła genezę wielu chorób przewlekłych:

Choroby cywilizacyjne – astma, nowotwory, cukrzyca typu 2, otyłość, depresja – mają wspólne źródło: zanieczyszczone środowisko, hałas, smog, spaliny, wysoko przetworzoną żywność, siedzący tryb życia i cyfrowe uzależnienia. Koszty – zdrowotne i finansowe – są ogromne i ponoszone często przez zwykłe rodziny. Potrzebujemy działań prośrodowiskowych, które stawiają zdrowie w centrum oraz powszechnej edukacji zdrowotnej – od przedszkola po gabinety lekarskie i uniwersytety, gdzie medycyna środowiskowa powinna być jej fundamentem.

Olga Wdowiczak, Specjalistka ds. zdrowia środowiskowego HEAL Polska podczas pytania skierowanego do panelistów podkreśliła, że zanieczyszczenie powietrza oraz zmiana klimatu to dwa największe globalne wyzwania środowiskowe dla zdrowia publicznego. Zaznaczyła, że Rada ds. Zdrowia Publicznego działająca przy Ministerstwie Zdrowia zauważa konieczne zaangażowanie sektora ochrony zdrowia w zakresie działań profilaktycznych przed wyzwaniami środowiskowymi.

Profesor Bolesław Samoliński w odpowiedzi zaznaczył, że międzysektorowe działania na rzecz zdrowia są konieczne – w nadchodzącym Narodowym Programie Zdrowia na lata 2026-2030 oraz nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym uwzględnione mają zostać polityki środowiskowe i zdrowotne wymagające zaangażowania przedstawicieli różnych Ministerstw.   

Z perspektywy zdrowia środowiskowego potrzebne są wspólne działania, stawiające zdrowie w centrum, aby stawić czoła potrójnemu kryzysowi planetarnemu.

Kiedy w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, rozmawia się o deregulacji i obniżeniu ambicji polityki klimatycznej powinniśmy kontynuować polityki oraz działania chroniące nas, nasze zdrowie i zdrowie przyszłych pokoleń przed potrójnym kryzysem planetarnym: zanieczyszczeniem środowiska, zmianą klimatu i utratą bioróżnorodności. Konieczne są międzysektorowe działania, które priorytetyzują zdrowie publiczne w politykach adaptacyjnych i łagodzących do zmiany klimatu, a także w politykach zapewniających czyste  środowisko.   

Więcej: https://healpolska.pl/aktualnosci/polska-prezydencja-w-ue-powinna-zadbac-o-ochrone-zdrowia-publicznego-przed-skutkami-potrojnego-kryzysu/