Skip to content

Z okazji Międzynarodowego Dnia Lekarza, 1 października, Health and Environment Alliance (HEAL) zwraca uwagę na bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi wynikające ze zmiany klimatu. Organizacja zachęca również przedstawicieli sektora zdrowia do aktywnego zaangażowania się w przeciwdziałanie jej negatywnym skutkom. Każdy ekspert i ekspertka ochrony zdrowia może dołączyć do apelu grupy Lekarze dla klimatu, który – jak podkreśla HEAL – nigdy wcześniej nie był tak aktualny jak teraz, w obliczu nasilających się ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Zmiana klimatu jest jednym z głównych problemów środowiskowych zagrażających zdrowiu i życiu ludzi na całym świecie, również w Polsce. Sprzyja występowaniu ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów, susze oraz intensywne opady deszczu, które mogą prowadzić do powodzi i rozprzestrzeniania się chorób. Wszystkie te zjawiska obserwowaliśmy w ostatnim czasie także w Polsce – latem cały kraj trawiły fale ekstremalnych upałów, a połowa września przyniosła ze sobą tragiczną w skutkach powódź w wielu województwach, której HEAL poświęcił osobne podsumowanie.

Wspólnie z grupą Lekarzy dla klimatu apelujemy do decydentów, instytucji oraz całego społeczeństwa o intensyfikację działań na rzecz ochrony zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń przed skutkami zmiany klimatu. Do osób najbardziej narażonych na skutki zdrowotne kryzysu klimatycznego należą dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i cierpiące na przewlekłe schorzenia. Nasz apel jeszcze nigdy nie był tak aktualny, jak dziś. A wszelkie przewidywania mówią o tym, że skutki kryzysu klimatycznego będą się jedynie zaostrzać – podkreśla Olga Wdowiczak, Specjalistka ds. Zdrowia Środowiskowego, HEAL Polska. 

Główną przyczyną zmiany klimatu jest emitowanie gazów cieplarnianych poprzez, m.in., spalanie paliw kopalnych i transport drogowy. Dodatkowo, emisje powodują silne zanieczyszczenie powietrza, skracając życie ponad czterdziestu tysięcy osób rocznie w Polsce.  

O wadze zaangażowania przedstawicieli zawodów medycznych mówi prof. Tadeusz Zielonka z Koalicji Lekarzy i Naukowców na Rzecz Czystego Powietrza, członek grupy Lekarze dla klimatu:

Rola lekarzy jest nie do przecenienia. To właśnie oni powinni stać się świadomymi propagatorami zdrowia i informować pacjentów o negatywnym wpływie zanieczyszczeń powietrza na codzienne funkcjonowanie. Zwłaszcza, że wkrótce rozpocznie się kolejny sezon grzewczy, co oznacza również sezon na smog. – Negatywnych skutków jest cała lista – od chorób układu oddechowego i nowotworów płuc, przez ryzyko cukrzycy, zaburzenia w przebiegu ciąży i rozwoju płodu, po obniżone zdolności poznawcze u dzieci – zaznacza ekspert. 

Dzięki działaniom wielosektorowym możliwa jest jednak ochrona zdrowia przed negatywnymi czynnikami oraz zapewnienie czystego, bezpiecznego dla przyszłych pokoleń środowiska naturalnego. Lekarze dla klimatu wzywa do podejmowania systemowych działań z zakresu:  

  • ochrony zdrowia przed skutkami zmian zachodzących w środowisku jako nadrzędnego celu działań na wszystkich szczeblach administracji, grup zawodowych i społecznych;
  • ograniczania emisji gazów cieplarnianych i zaprzestanie innych działań prowadzących do degradacji środowiska naturalnego.  

Pełna treść manifestu i więcej informacji o inicjatywie Lekarze dla klimatu są dostępne na: https://lekarzedlaklimatu.pl/. 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Lekarza, oprócz podziękowań dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia za ich pracę i zaangażowanie na rzecz pacjentów, zachęcamy ich także do aktywnego włączenia się w działania na rzecz klimatu, m.in. poprzez podpisanie manifestu Lekarzy dla klimatu. Można to zrobić wysyłając e-mail na adres kontakt@lekarzedlaklimatu.pl. – mówi Weronika Michalak, Dyrektorka HEAL Polska. – Zmiana jest możliwa, gdy razem działamy na rzecz świata, w którym zdrowie i dobrostan ludzi są zawsze na pierwszym miejscu. – dodaje.

Apel przedstawicieli sektora zdrowia infografika PL

Infografika „Apel przedstawicieli sektora zdrowia dotyczący działań na rzecz zdrowia w obliczu zmiany klimatu” została przygotowana w 2021 roku.