Skip to content

14 marca, w Narodowy Dzień Lekarzy w Turcji, Funda Gacal w imieniu Health and Environment Alliance (HEAL) odebrała nagrodę Izby Lekarskiej z Bursy (Turcja).

Bursa jest jednym z najważniejszych przemysłowych ośrodków zachodniej Turcji, w którym mieszka ok. 2,8 miliona ludzi. Rocznie w całym kraju, tylko z powodu emisji z elektrowni węglowych, przedwcześnie swoje życie traci 2876 osób*. Z tego powodu od lat stowarzyszenia lekarzy walczą o poprawę jakości powietrza i redukcję emisji z największych źródeł.
Na ich czele stoi Tureckie Stowarzyszenie Medyczne, które skupia ok. 83 000 członków. W jego ramach działa Izba Lekarska w Bursie, która co roku przyznaje wyróżnienia dla podmiotów działających na rzecz zdrowia publicznego.
Tegoroczna nagroda została przyznana organizacji Health and Environment Alliance za działania zmierzające do zablokowania powstania nowej elektrowni węglowej DOSAB w Bursie, której funkcjonowanie  wpłynęłoby na zdrowie mieszkańców regionu w sposób jednoznacznie negatywny. HEAL wspierał działania lekarzy i ekspertów medycznych przedstawiając i upowszechniając wiedzę na temat skutków i kosztów zdrowotnych wynikających z zanieczyszczenia powietrza. Rezultatem wspólnej walki było zawieszenie inwestycji w maju 2016.
W imieniu HEAL nagrodę odebrała Funda Gacal, która podczas ceremonii powiedziała:
To wielki zaszczyt otrzymać tę nagrodę z rąk Izby Medycznej w Bursie. Niewątpliwie zmotywuje ona nas do podejmowania kolejnych działań w zakresie walki z negatywnymi skutkami zdrowotnymi emisji z elektrowni węglowych. Model pracy, który przyjęliśmy pokazał, że lekarze mogą być liderami zmiany w zakresie problemów środowiskowych. Ta metoda rozpowszechnia się na całą Turcję. Mamy nadzieję, że będzie ona także stanowić inspirację w Europie i poza nią.
* The Unpaid Health Bill. How coal power plants in Turkey make us sick