Zanieczyszczenie powietrza stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, szczególnie w miastach, gdzie aż 96% mieszkańców jest…
„Weź oddech” to program edukacyjny z zakresu edukacji ekologicznej, skierowany do nauczycieli i nauczycielek WOS-u, chemii, biologii oraz wychowawców i wychowawczyń, w ramach którego odbędzie się seria szkoleń, wyposażających nauczycieli w wiedzę niezbędną do podjęcia na zajęciach z młodzieżą tematu ochrony czystości powietrza, w tym kluczowego dla programu zagadnienia niskiej emisji. Organizacja HEAL Polska została oficjalnym partnerem akcji.
„Weź oddech” to program wynikający z założenia, że rozwiązanie problemu niskiej emisji nie jest możliwe jedynie poprzez decyzje władz, ani centralnych, ani lokalnych, ale potrzebne są również działania każdego z nas. Codziennie wdychamy 16 kilogramów powietrza, którego jakość zależy od regionu, pogody i pory roku, ale przeważnie jest bardzo niska. Badania pokazują, że zdecydowana większość Polaków i Polek pozytywnie ocenia czystość powietrza, którym oddycha na co dzień. Nie zdajemy sobie sprawy z rozmiaru problemu i jego wpływu na nasze zdrowie. Temat ten wiąże się z naszymi codziennymi wyborami – czym będę palić w piecu lub w kominku, jak dojadę do pracy? My również jesteśmy odpowiedzialni na stan powietrza, którym wszyscy oddychamy.
Celem programu jest dostarczenie wiedzy, która pozwoli społecznościom lokalnym oszacować znaczenie problemu niskiej emisji i na tej podstawie podejmować świadome decyzje teraz i w przyszłości, pozwalając na budowanie społeczeństwa obywatelskiego w obszarze ochrony środowiska.
W dn. 29 stycznia, podczas warszawskiej konferencji otwierającej program Weronika Piestrzyńska z HEAL poprowadziła wykład pt. „Przeciwdziałanie niskiej emisji – rola edukacji i podnoszenia świadomości społecznej”. Podkreśliła ona rolę nauczycieli oraz ich wspólnych działań na rzecz walki z zanieczyszczeniami powietrza w Polsce, a także konieczność uświadamiania młodego pokolenia o skutkach oddychania zanieczyszczonym powietrzem i tym, jak każdy z nas może przyczynić się do redukcji emisji szkodliwych substancji.
Program dofinansowywany jest przez NFOŚiGW.
Więcej informacji o programie: http://wezoddech.ceo.org.pl/