Skip to content

Zdrowie i środowisko były tematami przewodnimi międzynarodowej konferencji w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi w ramach projektu Alliance4Life_ACTIONS (finansowanego przez Komisję Europejską – program Horyzont 2020). Badacze z uczelni i instytutów naukowych Europy Środkowo-Wschodniej dyskutowali na temat wpływu środowiska na zdrowie człowieka oraz programach zrównoważonego rozwoju realizowanych w ich instytucjach. Na zaproszenie organizatorów dyrektorka HEAL Polska Weronika Michalak wygłosiła prelekcję nt. zmiany klimatu jako największego zagrożenia dla zdrowia publicznego XXI wieku.

Wśród prelegentów/ek sesji otwierającej konferencję znaleźli się:

Wojciech Fendler (Uniwersytet Medyczny w Łodzi)
Translational Strategy for Development of Ionizing Radiation Exposure Biomarkers

Magdalena Mikołajczyk-Chmiela (Uniwersytet Łódzki)
Infection and Immunity – From the laboratory towards control of chronic infections

Weronika Michalak (HEAL Polska)
Climate change (and biodiversity loss) as the biggest threat to public health of XXI century (prezentacja dostępna do pobrania po kliknięciu w LINK)

Poszczególne sesje konferencji poświęcone były m.in.:

  • Związkom naturalnym i odkrywaniu leków;
  • Czynnikom środowiskowym determinującym rozwój astmy;
  • Ryzykom środowiskowym dla zdrowia;
  • Kierunkom zrównoważonego rozwoju instytucji naukowych;
  • Środowisku i zdrowiu w przemyśle.

Wydarzenie adresowane było nie tylko do doświadczonych, ale także początkujących badaczy zainteresowanych realizacją projektów międzynarodowych – liderów w dziedzinie zdrowia i środowiska.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi jest gospodarzem konferencji, której tematyka związana jest ściśle z jednym z naszych priorytetowych obszarów badawczych – zdrowiem publicznym. Jestem przekonana, że to międzynarodowe spotkanie naukowe zaowocuje nowymi współpracami, a w przyszłości także wspólnymi projektami – skomentowała prof. Lucyna Woźniak, Prorektor ds. Rozwoju Nauki i Współpracy Międzynarodowej.

Alliance4Life to oddolna inicjatywa dwunastu wiodących uczelni oraz instytutów naukowych z jedenastu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, której celem jest zniwelowanie różnic w europejskich badaniach i innowacjach w dziedzinie zdrowia i nauk przyrodniczych – https://alliance4life.ceitec.cz/

Więcej informacji: umed.pl