Skip to content

Najnowsze modele komputerowe porównujące ostatnie upały w Europie Północnej nie pozostawiają złudzeń – są to wyraźne efekty zmiany klimatu.
Fale upałów w Europie Północnej występują ponad dwukrotnie częściej niż kiedyś. A będzie jeszcze gorzej, oceniają naukowcy. Są to wstępne wyniki modelowania, ale już są pewni, że wpływ zmiany klimatu na wzorce pogodowe jest jednoznaczny. Naukowcy od dawna przewidywali, że globalne ocieplenie wpływa na liczbę i natężenie upałów.
„Upały powodowane przez zmianę klimatu są nieuniknione – świat staje się coraz cieplejszy, a upalne dni coraz częstsze,” powiedział Friederike Otto z Uniwersytetu w Oksfordzie i World Weather Attribution (WWA) – organizacji prowadzącej badanie.
„To co kiedyś uważaliśmy za dni niezwykle ciepłe stanie się naszą codziennością. W niektórych przypadkach tak już jest”, powiedział. „Społeczeństwo powinno się na to przygotować. Jednocześnie nie ma wątpliwości, że powinniśmy bezzwłocznie ograniczyć rosnące prawdopodobieństwo wszelkiego rodzaju ekstremalnych zjawisk pogodowych poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. ”
Analiza prowadzona przez naukowców z WWA jest poświęcona wpływowi zmiany klimatu na wzorce pogodowe. Poprzez porównanie modeli uwzględniających pogodę, klimat i emisję dwutlenku węgla badacze mogą dowiedzieć w jakim stopniu globalne ocieplenie wpływa na ryzyko niebezpiecznej dla zdrowia i życia ludzi pogody.
Naukowcy przeanalizowali dokumentację w najgorętszych okresach w siedmiu stacjach pogodowych w Europie Północnej, od Irlandii czy Holandii do Skandynawii.  „Odkryliśmy, że na stacji meteorologicznej na dalekiej północy, za kołem podbiegunowym, obecna fala upałów jest po prostu niespotykana – bez precedensu w zapisach historycznych”, powiedział Geert Jan Oldenborgh z Instytutu Meteorologicznego Royal Netherlands.
W północnej Europie globalne ocieplenie ponad dwukrotnie zwiększyło ryzyko fal upałów. „Możemy zobaczyć skutki zmiany klimatu w wysokościach lokalnych ekstremalnych temperatur. Większość badań fal upałów zostało wykonanych na dużą skalę, to badania ogólnoeuropejskie”  powiedział Friederike Otto. Analiza jest badaniem wstępnym, to pełnego obrazu sytuacji niezbędne jest zgromadzenie i opracowanie wielu modeli klimatycznych, co może potrwać miesiące.
Ale już wcześniejsze analizy wykazały bardzo silny związek pomiędzy zmianami klimatu i ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.
W Europie fale upałów powodowane były przez osłabienie wiatrów, które zwykle nawiewały chłodne powietrze znad Atlantyku. To rozpoczęło napływ gorącego, suchego powietrza przez ponad dwa miesiące – znacznie dłużej niż niż zwykle. Oprócz upałów w Europie na półkuli północnej skutkuje to także szybkim podnoszeniem się temperatur w Arktyce i topnieniem pokrywy śnieżnej i lodowej.
Podczas tegorocznych fal upałów w północnej Europie odnotowano pożary poza kołem podbiegunowym oraz ekstremalne temperatury w wielu krajach. Na południu pożary trawiły tysiące hektarów w Grecji, powodując dziesiątki zgonów.
Niestety według naukowców sytuacja będzie się zaostrzać, a ekstremalne zjawiska pogodowe występować będą coraz częściej, zagrażając środowisku, zdrowiu i życiu ludzi.

źródło: https://www.theguardian.com/environment/2018/jul/27/heatwave-made-more-than-twice-as-likely-by-climate-change-scientists-find

Na temat wpływu zmiany klimatu na zdrowie przeczytasz w raporcie HEAL i Koalicji Klimatycznej „Wpływ zmiany klimatu na zdrowie”