W dniach 4–12 listopada br. w Parlamencie Europejskim odbywają się wysłuchania kandydatów na komisarzy Komisji…
Tegoroczny raport Lancet Countdown on Health and Climate Change stwierdza, że ludzkość mierzy się z rekordowymi poziomami zagrożeń dla zdrowia, a nawet przetrwania, co wynika z szybkich zmian klimatu.
- 50 dodatkowych dni z temperaturami, które mogą zagrażać ludzkiemu zdrowiu. To rekordowa średnia, z którą mieszkańcy Ziemi musieli się mierzyć w 2023 r.
- 48% obszarów lądowych na całym globie zostało dotknięte co najmniej jednym miesiącem ekstremalnej suszy w 2023 r. To drugi najwyższy wynik od co najmniej 1951 r.
- Rosnąca liczba susz i fal upałów wiąże się ze wzrostem liczby osób doświadczających umiarkowanego lub poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego. Skala tego wzrostu to 151 milionów osób w 124 krajach ocenianych w 2022 r. To najwyższy odnotowany dotychczas poziom.
- Zmieniający się klimat sprzyja przenoszeniu śmiertelnych chorób zakaźnych, takich jak denga, malaria, wirus Zachodniego Nilu i wibrioza. Narażeni są dziś na nie ludzie w miejscach, które wcześniej nie były dotknięte takim ryzykiem.
- Raport podaje, że średnie roczne straty gospodarcze spowodowane ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi wzrosły w okresie 2019-2023 o 23%, do 227 mld USD, w porównaniu z latami 2010-2014. Wieloletnie opóźnienia w adaptacji do zmian klimatu wraz z utrzymującymi się inwestycjami w paliwa kopalne zmniejszają szanse na przetrwanie ludzi na całym świecie.
Z punktu widzenia zdrowia publicznego zmiana klimatu staje się w Polsce coraz poważniejszym problemem. Negatywne skutki zdrowotne fal upałów czy ekstremalnych zjawisk pogodowych liczone są w dziesiątkach tysięcy hospitalizacji i przedwczesnych zgonów rocznie, co prowadzi jednocześnie do bardzo wysokich zewnętrznych kosztów zdrowotnych. Zjawisko to stawia przed nami także nowe wyzwania, takie jak walka z wektorowymi chorobami zakaźnymi – popularną już w Polsce boreliozą czy – gorączką zachodniego Nilu, której pierwszy przypadek u osoby nie podróżującej wykryto w naszym kraju w ubiegłym tygodniu. Sektor ochrony zdrowia powinien przygotować się na działania profilaktyczne licznych konsekwencji zmiany klimatu, które wedle prognoz klimatologów będą się niestety nasilać. – komentuje lek. Olga Wdowiczak, specjalistka ds. zdrowia środowiskowego w HEAL Polska.
Link do strony Lancet oraz do raportu.
Ignorowanie zagrożenia dla zdrowia związanego z działaniami klimatycznymi może mieć spotęgowany wpływ na nasze życie i zagrozić podważeniem ostatnich 50 lat korzyści w zakresie zdrowia publicznego, z bardziej intensywnymi i częstszymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i zdarzeniami związanymi z pogodą, zwiększonym narażeniem na fale upałów, zmianami w rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych oraz pogłębionym ubóstwem i złym stanem zdrowia psychicznego.