Skip to content

HEAL Polska oraz Pszczyński Alarm Smogowy serdecznie zapraszają do uczestnictwa w webinarze poświęconego tematowi wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie.

Uważamy, że poziom świadomości mieszkańców Śląska na temat skutków zdrowotnych niskiej emisji jest wciąż niezadowalający. Zmiana mentalności naszego społeczeństwa jest konieczna do osiągnięcia celu jakim jest oddychanie czystym powietrzem spełniającym normy WHO, dlatego kładziemy nacisk na edukację i uwrażliwienie na tematykę zanieczyszczenia powietrza oraz jego wpływu na zdrowie.

Webinar adresowany jest nie tylko do środowiska medycznego, lecz również do samorządowców, działaczy, a także wszystkich zainteresowanych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na ten temat.

Podczas webinaru wysłuchamy prelekcji autorytetów z dziedziny pulmonologii oraz alergologii, którzy są członkami kampanii „Lekarze Dla Klimatu” – ogólnopolskiego projektu zrzeszającego pracowników medycznych oraz ekspertów ds. zdrowia w celu ochrony zdrowia Polek i Polaków przed zanieczyszczeniem powietrza oraz zmianami klimatycznymi.

Webinar poprowadzi dyrektorka HEAL Polska, po wystąpieniach ekspertów przewidziana jest dyskusja z możliwością zadawania pytań.


Dlaczego Pszczyna?

Pszczyna to miejscowość, która od lat boryka się z problemem niskiej emisji będącej wynikiem ogrzewania gospodarstw domowych głównie za pomocą starych nieefektywnych urządzeń grzewczych, w których stosuje się niskiej jakości paliwa stałe (w gminie dominuje zabudowa jednorodzinna). Dodatkowo położenie Pszczyny w kotlinie Oświęcimskiej (naturalnej niecce) powoduje duży napływ zanieczyszczeń z sąsiadujących miejscowości, a podczas bezwietrznej pogody kumulację zanieczyszczeń.


Pszczyna od kilku lat jest niekwestionowanym liderem rankingów smogowych w Polsce oraz Europie.

Wg rankingów Polskiego Alarmu Smogowego:

– w latach 2018, 2019 I miejsce pod względem największej liczby dni z przekroczeniem średniodobowym pyłu PM10;

– w roku 2020 II miejsce w dwóch kategoriach: miejscowości z najwyższym średniorocznym stężeniem pyłu PM10 oraz największej liczby dni z przekroczeniem średniodobowym pyłu PM10.

Wg statystyk WHO:

II miejsce wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej – rok 2016;

IV miejsce wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej – rok 2018.


Biorąc pod uwagę wyniki statystyk Pszczyna pod względem jakości powietrza jest jedną z najgorszych miejscowości do życia zarówno w Polsce jak i w Europie.


W ramach kampanii Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” w Pszczynie już dwukrotnie podczas zeszłorocznego i tegorocznego sezonu grzewczego pojawiła się mobilna instalacja przedstawiająca model ludzkich płuc. Pomimo wyjątkowo wietrznej pogody po dwóch tygodniach biała tkanina pokrywająca płuca zabarwiła się na szaro. Akcja służy uświadomieniu mieszkańcom i decydentom skali i wagi problemu. Mieszkańcy obserwując każdego dnia, jak płuca zmieniają kolor, zaczynają rozumieć, że jakość powietrza ma znaczenie, a zanieczyszczenia, którymi oddychamy mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Organizatorzy:

HEAL Polska (Health and Environment Alliance);

Stowarzyszenie „Nie Dokarmiaj Smoga”;

Pszczyński Alarm Smogowy.

Partnerzy:

Polski Alarm Smogowy;

Szpital Joannitas w Pszczynie.

Patroni:

Urząd Miejski w Pszczynie;

Starostwo Powiatowe w Pszczynie.

Patronat medialny:

pless.pl;

SmogLab;

Śląska Opinia;

BeskidSlaski24.pl;

Radio Express FM.


Termin:
20.04.2022, godz. 18:30-20:00.

Link do rejestracji na wydarzenie:

https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_03CxUzClRNm-OR26eUKQcA

 

Prelegenci:  

Wstęp: Dr n. med. Marcin Leśniewski – Były dyrektor Szpitala w Pszczynie, ambasador Czystego Powietrza;

Dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka, Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej, Warszawski Uniwersytet Medyczny – Specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych:

„Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie układu oddechowego w perspektywie długo- i krótkoterminowej”;

Dr Piotr Dąbrowiecki, Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP – Alergolog i specjalista chorób wewnętrznych:

„Wpływ zanieczyszczeń powietrza na występowanie alergii u dzieci i dorosłych (w perspektywie długo- i krótkoterminowej)”.

Moderatorka: Weronika Michalak, Dyrektorka HEAL Polska

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji:

Aleksandra Antes Szewczyk, 695468463, niedokarmiajsmoga@gmail.com

Jacek Karaczun, 516863280, jacek@env-health.org

 

Nagranie webinaru można obejrzeć TUTAJ.