Skip to content

Czy rządowy program „Czyste powietrze” zakończy się klapą? Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, Komisja Europejska zapowiedziała, że nie będzie finansować pieców na węgiel, nawet tych nowoczesnych.

Rządowy program antysmogowy program „Czyste Powietrze” ruszył we wrześniu 2018 roku. Zakłada on, że chętni mogą składać wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska o pomoc finansową w termomodernizacji domów i wymianie pieców na bardziej ekologiczne.

Maksymalna kwota dotacji sięga do 53 tys. zł kosztów kwalifikowanych inwestycji. Dotację można uzupełnić niskooprocentowaną pożyczką. Według NFOŚiGW wymiana pieców i termomodernizacja ma dotyczyć około 4 mln budynków. Budżet program „Czyste Powietrze” to ok. 103 mld zł.

„GW” przypomina, że pieniądze mają pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przychodów w ramach handlu emisjami (…), opłaty paliwowej, a przede wszystkich z funduszy unijnych”.

Komisja Europejska na „nie”

Tymczasem okazuje się, że – jak pisze „Wyborcza” – Komisja Europejska nie zgadza się na dotacje do nowoczesnych kotłów na węgiel.

– Podczas wstępnych rozmów otrzymaliśmy jasną informację z Komisji Europejskiej, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia Europejska nie zamierza finansować i dotować wymian domowych kotłów na takie, które korzystać będą z paliw kopalnych, to znaczy zarówno z węgla, jak i z gazu – powiedział w rozmowie z 'GW” Piotr Woźny, pełnomocnik premiera Mateusza Morawieckiego ds. programu „Czyste powietrze”

Gazeta podkreśla, że dotacje do nowoczesnych kotłów na węgiel są niezgodne z polityką UE. Ta chce bowiem całkowicie odejść od paliw kopalnych.

W tekście pada ponadto „nieoficjalna” wypowiedź urzędnika, że „103 mln to była bardziej forma deklaracji politycznej”, bez realnego pokrycia finansowania.

źródło: PAP, https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/program-czyste-powietrze-w-2019-r/q18xq43