Skip to content

Zapraszamy na webinar pt. „Polska w smogu – co nas czeka tej zimy i jak się przed tym chronić?”, który odbędzie się 8.12.2022, w godzinach 18.00-19.30. Wydarzenie jest organizowane przez Warszawę Bez Smogu oraz HEAL Polska. Partnerem spotkania jest Polski Alarm Smogowy, a patronat medialny objął portal Smoglab.pl.

Stan powietrza w Polsce w sezonie grzewczym 2022/23 może mieć fatalny wpływ na nasze zdrowie eksperci przewidują, że zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju osiągnie bardzo wysoki poziom. Tej zimy smog będzie wyjątkowo trujący, a zawarte w nim składniki nadzwyczaj szkodliwe, toksyczne i rakotwórcze. Prognozy takie mają kilka przyczyn. Pierwszą jest fakt, że rząd zawiesił w tym roku normy jakościowe dla węgla oraz zezwolił na spalanie w gospodarstwach domowych bardzo szkodliwego węgla brunatnego. W kilku regionach radni urzędów marszałkowskich osłabili zapisy uchwał antysmogowych, dopuszczając funkcjonowanie tzw. kopciuchów przez kolejne lata, a kolejne województwa zaczynają się zastanawiać nad takimi posunięciami. Dodatkowo, w wielu miejscach w Polsce brakuje węgla, co prowadzi do niezwykle trującego i nielegalnego procederu spalania śmieci w gospodarstwach domowych. Wskutek tych czynników lekarze spodziewają się wyjątkowo wysokiej liczby przyjęć do szpitali i zgonów.

Dalsze decyzje osłabiające politykę ochrony powietrza sprawią, że dotychczasowa walka o czyste powietrze w Polsce zostanie cofnięta o wiele lat, a zdrowie ludzi narażone na ogromne ryzyko. Powietrze w Polsce i tak jest już kilka razy bardziej zanieczyszczone niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

W kwestii ochrony przed smogiem jesteśmy głównie zdani na siebie. Istnieją rozwiązania, które mogą zminimalizować nasze narażenie na oddychanie toksycznym powietrzem wszystkie osoby w Polsce powinny znać je na pamięć.  Obecnie każdy może w łatwy sposób sprawdzić stan powietrza w swojej okolicy, a na rynku dostępne są produkty umożliwiające ochronę przed smogiem – takie jak maseczki z filtrem czy oczyszczacze powietrza.

Zapraszamy na webinar, podczas którego eksperci i ekspertki opowiedzą o aktualnej sytuacji związanej ze stanem powietrza w Polsce oraz o tym, w jaki sposób najlepiej się chronić tej zimy.

Panelistki i paneliści: 

  • Dominika Mucha, European Clean Air Centre (ECAC): “Zagrożenie większą liczbą zgonów i chorób tej zimy” [do potwierdzenia]
  • Piotr Siergiej, Polski Alarm Smogowy (PAS): “Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie”
  • Weronika Michalak, Health and Environment Alliance (HEAL): “Maski antysmogowe, oczyszczacze powietrza i inne. Jak chronić siebie i swoich najbliższych?”
  • Magdalena Cygan, Krakowski Alarm Smogowy (KAS): “Kanarek, Airly, SmokSmog, IQ Air, GIOŚ…? Gdzie szukać informacji o aktualnym stanie powietrza?”

Moderacja: Jacek Karaczun, HEAL

Webinar będzie nagrywany oraz transmitowany na żywo na Facebooku. Aby zapisać się na wydarzenie należy zarejestrować się przez formularz: https://us06web.zoom.us/j/82457217996

 

Webinar odbywa się w ramach projektu „Przepisem w smog!”, który realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

HEAL dziękuje za wsparcie Unii Europejskiej oraz Europejskiej Fundacji Klimatycznej (ECF). Opinie wyrażane w webinarze niekoniecznie odzwierciedlają poglądy instytucji UE oraz fundatorów, zaś odpowiedzialność za jego treść spoczywa na autorach. Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) oraz podmioty finansujące nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w tym webinarze.