Skip to content

Właśnie ruszyła międzynarodowa kampania Unmask My City (Demaskujemy Smog Przez Cały Rok!) angażująca przedstawicieli organizacji lekarskich i specjalistów zdrowia publicznego z 5 kontynentów. HEAL koordynuje przedsięwzięcie w Polsce.

Smog w ostatnich miesiącach w Polsce stał się palącym problemem, na który Polacy zwrócili szczególną uwagę. Zanieczyszczenie powietrza stało się przedmiotem debaty publicznej, do której dołączyli pacjenci, lekarze, przedstawiciele służby zdrowia, organizacji pozarządowych czy politycy. Na Śląsku przegłosowano uchwałę antysmogową, a w Gdańsku przyjęto ambitne plany redukcji zanieczyszczenia. Wszystko to dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, którzy od lat wspierają działania zmierzające do ochrony zdrowia publicznego w Polsce.
Osób, które uważają, że problem smogu nie istnieje, jest coraz mniej. Ta świadomość jest coraz większa. Ludzie chcą się temu przeciwstawiać, a samorządy powinny wprowadzać rozwiązania systemowe – mówi Anna Starzewska, mieszkanka Warszawy.
Walka ze smogiem nie jest obojętna lekarzom, którzy od lat apelują o wprowadzenie obniżenia poziomów alarmowania i informowania o zanieczyszczeniu w Polsce, a także ambitnych regulacji dla paliw spalanych w domowych piecach, które są główną przyczyną emisji pyłów zawieszonych i szkodliwego benzo(a)pirenu w Polsce.
My, jako lekarze, martwimy się. Moim zdaniem walka z zanieczyszczeniami wymaga zmian systemowych, polegających na wprowadzeniu norm na kotły i na węgiel. Należałoby też wcześniej informować społeczeństwo o tym, jaki jest poziom zanieczyszczeń – mówi alergolog, dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, na co dzień pracujący w Legionowie.
Mimo wielu działań podjętych w bieżącym roku, nadal dużo zostaje nam do zrobienia – mówi Marlena Kropidłowska z HEAL Polska.  Przede wszystkim należy pamiętać, że zanieczyszczenie powietrza nie jest problemem pojawiającym się tylko w okresie grzewczym. Jest to kwestia, z którą borykamy się cały rok, ze względu na różne źródła szkodliwych substancji – dodaje.
Ważną kwestią pozostaje fakt, że zanieczyszczenie powietrza jest problemem międzykontynentalnym – dotyka miejscowości i regionów na całym świecie. Dlatego HEAL Polska dołączyła do inicjatywy Unmask My City. Wspiera ona działania środowisk medycznych, które zmierzają do ograniczenia zagrożenia zdrowia i życia ludzi wynikającego z zanieczyszczenia powietrza.
Kampania objęła 10 krajów na 5 kontynentach i rozpocznie się już 2 maja w Światowy Dzień Astmy. Polska inauguracja przedsięwzięcia odbędzie się w sobotę, 13 maja, o godz. 14.30 podczas Międzynarodowego Kongresu Młodych Medyków Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kliknij w obraz aby zobaczyć film.

Więcej informacji na temat wydarzeń realizowanych w ramach przedsięwzięcia można znaleźć tutaj. Bądź na bieżąco, śledź kampanię w mediach społecznościowych #UnmaskMyCity.

Czym jest Unmask My City?
Demaskujemy smog przez cały rok! (ang. Unmask My City) to ogólnoświatowa kampania, wspierająca i mobilizująca lekarzy, pracowników i organizacje służby zdrowia do podejmowania w swoich miejscowościach działań prowadzących do większej ochrony zdrowia i klimatu przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń powietrza. Zainicjowana została ona przez profesjonalistów z dziedziny zdrowia publicznego pracujących na rzecz czystego i zdrowego powietrza w naszych miastach.
Kampania Demaskujemy smog przez cały rok! promuje praktyczne rozwiązania zmierzające do dokonywania pozytywnych zmian w strategiach miejskich podejmujących tę tematykę w perspektywie roku 2030. Wpisuje się to w globalny trend obniżania stężeń zanieczyszczeń powietrza, co przełoży się na znaczne zmniejszenie zachorowalności i śmiertelności oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych. Kampania ma służyć Tobie i osobom zaangażowanym w ochronę zdrowia w Twoim otoczeniu, wspierając Wasze działania zmierzające do realnej pozytywnej zmiany w Waszym mieście.
Kampania Unmask My City zainicjowana została przez Global Climate and Health Alliance (GCHA) oraz Global Call for Climate Action (GCCA) we współpracy z Health and Environment Alliance (HEAL), Healthcare Without Harm, the UK Health Alliance on Climate Change oraz US Climate and Health Alliance.

Więcej o przedsięwzięciu TUTAJ.