Skip to content

Zmiana klimatu stanowi największe zagrożenie dla zdrowia współcześnie żyjących ludzi – informują międzynarodowe organizacje, w tym WHO. O tym w trakcie Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach debatują lekarze zgromadzeni na konferencji dotyczącej wyzwań dla służby zdrowia związanych z adaptacją do zmieniającego się klimatu.

Wzrost śmiertelności z powodu konsekwencji zmiany klimatu, takich jak fale upałów, susze, powodzie, ekstremalne zjawiska pogodowe, niedożywienie, zanieczyszczenie powietrza czy kilkukrotne zwiększenie liczby zachorowań na boreliozę to tylko niektóre negatywne skutki zdrowotne tego procesu, już teraz odczuwalne przez mieszkańców i mieszkanki naszego kraju. Jest ich znacząco więcej – trudno wymienić je wszystkie i przewidzieć, które nasilą się w najbliższej przyszłości.

Konsekwencji zdrowotnych zmiany klimatu jest tak wiele, że nie jesteśmy w stanie stworzyć zamkniętej listy ich wszystkich, a próba określenia wysokości ich zewnętrznych kosztów zdrowotnych zawsze zakończona będzie ich niedoszacowaniem – mówi Weronika Michalak z organizacji HEAL Polska, zajmującej się wpływem czynników środowiskowych na zdrowie publiczne, organizatorka konferencji – Jednocześnie już teraz wiemy, że podnoszenie się globalnej temperatury stawia nowe wyzwania przed lekarzami i całym sektorem zdrowia. Służba zdrowia z roku na rok odnotowywać będzie zwiększoną liczbę hospitalizacji oraz potrzebę częstszej pomocy medycznej. Wymaga to od niej konkretnych działań i odpowiedniej adaptacji do tego zjawiska.

Spotkanie w Katowicach gromadzi ekspertów zdrowia publicznego i lekarzy, jak np. Krajowego Konsultanta Zdrowia Środowiskowego, wiceprezesa Naczelnej Rady Lekarskiej czy  zastępcę Dyrektora ds. Bezpieczeństwa Epidemiologicznego i Środowiskowego NIZP-PZH, a także naukowców, przedstawicieli samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych. Jednym w głównych tematów konferencji są konsekwencje zmiany klimatu ze szczególnym uwzględnieniem tych już teraz odczuwalnych w naszym kraju i wyzwania dla sektora zdrowia w Polsce oraz wiodąca rolą jego przedstawicieli w kontekście podnoszenia świadomości na temat wpływu zmiany klimatu na zdrowie. Konferencja odbywa się w gronie międzynarodowym w ramach Dnia Zdrowia i Klimatu, którym ustanowiono w tym roku8 grudnia.

Zmiany klimatyczne to dosłownie śmiertelne zagrożenie, którego nie możemy ignorować – mówi dr n. med. Tadeusz Jędrzejczyk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jeden z prelegentów konferencji. Skutki zmiany klimatu po prostu zabijają ludzi. Przedstawiciele sektora zdrowia powinni w końcu mówić otwarcie o tym problemie – dodaje dr n. med. Tadeusz Zielonka, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc,także aktywnie uczestniczący w wydarzeniu.

Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) realizacja założeń Porozumienia Paryskiego może ocalić ponad milion osób rocznie. Jednocześnie najbardziej prestiżowe czasopismo medyczne świata, the Lancet, w ubiegłym tygodniu opublikowało szereg rekomendacji dla ochrony zdrowia publicznego w kontekście walki z nasilającymi się zmianami klimatu na całym świecie.