Skip to content

W dniach 4–12 listopada br. w Parlamencie Europejskim odbywają się wysłuchania kandydatów na komisarzy Komisji Europejskiej na lata 2024–2029. Podczas wysłuchań europarlamentarzyści z różnych ugrupowań politycznych będą mogli zadawać kandydatom pytania dotyczące ich mandatów oraz wcześniej określonych zadań.  Jest to część procesu powołania nowej Komisji Europejskiej. Organizacja HEAL opublikowała sugestie dla posłów do Parlamentu Europejskiego (w języku angielskim) dotyczące pytań zadawanych kandydatom na stanowiska komisarzy

Zdrowie ludzi jest zagrożone jak nigdy dotąd przez postępującą zmianę klimatu, zanieczyszczenie środowiska i utratę bioróżnorodności. Liczne dowody naukowe potwierdzają negatywny wpływ tego potrójnego kryzysu na zdrowie ludzi w całej Unii Europejskiej, w tym Polek i Polaków. Szczególnie zagrożone jest zdrowie dzieci, osób starszych, osób przewlekle chorych oraz osób doświadczających niekorzystnej sytuacji socjoekonomicznej i nierówności społecznych.  

HEAL wzywa do pilnego zintensyfikowania działań Unii Europejskiej na rzecz ochrony zdrowia i poprawy środowiska oraz przedstawia rekomendacje pytań do kandydatów na komisarzy: 

  • Teresa Ribera Rodriguez – wiceprzewodnicząca wykonawcza, odpowiedzialna za czystą, sprawiedliwą i konkurencyjną transformację  
  • Stéphane Séjourné – wiceprzewodniczący wykonawczy, odpowiedzialny za dobrobyt i strategię przemysłową  
  • Jessica Roswall – odpowiedzialna za środowisko, wodę i konkurencyjną gospodarkę o obiegu zamkniętym 
  • Oliver Varhelyi – odpowiedzialny za zdrowie i dobrostan zwierząt  
  • Wopke Hoekstra – odpowiedzialny za klimat, zerową emisję netto i czysty wzrost gospodarczy  

Dokument HEAL omawia kluczowe tematy związane z ochroną zdrowia i poprawą stanu środowiska. Podkreśla znaczenie ochrony zdrowia w kontekście unijnych celów klimatycznych na 2040 rok oraz strategii adaptacyjnej. Zawiera także informacje na temat działań na rzecz czystego powietrza, dążenia do zerowego poziomu zanieczyszczeń i regulacji w zakresie wykorzystania szkodliwych chemikaliów.  

Wszystkie wysłuchania komisarzy są jawne i można je śledzić online na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego, gdzie dostępne są również dodatkowe informacje na temat Komisji oraz harmonogram przesłuchań.