Skip to content

Ministerstwa środowiska państw Unii Europejskiej przyjęły 14 października zrewidowaną dyrektywę dotyczącą jakości powietrza (AAQD). Nowe przepisy wprowadzają zaostrzone limity dla kluczowych zanieczyszczeń powietrza, co stanowi kolejny krok w kierunku zapewnienia mieszkańcom państw Wspólnoty dostępu do czystego powietrza i poprawy zdrowia publicznego. Organizacja Health and Environment Alliance (HEAL) wzywa do szybkiego wdrożenia tych regulacji w państwach członkowskich UE, w tym w Polsce. 

Zanieczyszczenie powietrza to największe zagrożenie środowiskowe dla zdrowia w Europie – 97% populacji miejskiej oddycha powietrzem uznawanym za szkodliwe dla zdrowia. Polska jest jednym z krajów UE, w których poziom zanieczyszczenia powietrza od lat jest najwyższy, przyczyniając się do wystąpienia lub zaostrzenia wielu chorób. Wśród nich można wymienić choroby układu oddechowego, w tym astmę, zapalenie płuc i oskrzeli, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, choroby układu sercowo-naczyniowego, udary czy nowotwory.  

Dzięki wyznaczeniu limitów stężeń dla zanieczyszczeń powietrza w całej Unii Europejskiej, dyrektywa AAQD przyniesie korzyści zdrowotne wszystkim, zwłaszcza osobom najbardziej narażonym – takim jak dzieci, osoby w podeszłym wieku czy kobiety ciężarne. 

Przyjęcie zrewidowanej dyrektywy AAQD to kluczowy krok dla zdrowia mieszkańców UE, w tym dla Polski. – mówi lek. Olga Wdowiczak, Specjalistka ds. Zdrowia Środowiskowego HEAL Polska. – Musimy podjąć zdecydowane działania, aby do 2030 roku spełnić nowe standardy i zapobiec ponad 40 tysiącom przedwczesnych zgonów oraz milionom przypadków chorób, rejestrowanych co roku w naszym kraju. Oprócz bezpośredniego wpływu na zdrowie, długość i jakość życia Polek i Polaków, zanieczyszczenie powietrza to także koszty zdrowotne sięgające 10% krajowego PKB – dodaje. 

Po opublikowaniu nowego prawa w dzienniku urzędowym UE, Polska i pozostałe państwa członkowskie będą miały do dwóch lat na wdrożenie dyrektywy do prawa krajowego.  

Zrewidowana dyrektywa AAQD zakłada realizację celów związanych z zerową emisją zanieczyszczeń, w tym co najmniej 55% redukcję liczby przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza do 2030 na terenie całej Unii. Dokument wprowadza zaostrzenie dopuszczalnych limitów szkodliwych substancji obecnych w powietrzu, wzmocnione regulacje dotyczące monitorowania jakości powietrza i poprawę informowania o potencjalnych zagrożeniach z uwzględnieniem grup szczególnie wrażliwych.