Komisja Europejska upomina Polskę w sprawie przepisów dotyczących jakości powietrza
Dnia 26 lutego Komisja Europejska wezwała Polskę do przestrzegania przepisów unijnych, które zobowiązują kraje członkowskie do poprawy jakości powietrza. Polskie władze mają dwa miesiące na podjęcie działań. Jeśli tego nie uczynią, Komisja może skierować sprawę do Trybunału UE.
Podkreśliła jednak, że obecnie nie toczy się wobec Polski żadne postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości dotyczące jakości powietrza. „Na obecnym etapie nie grozi nam też żadna kara ze strony Trybunału. Z kolei wspominane w mediach dwa miesiące dotyczą czasu na udzielenie odpowiedzi na pismo Komisji, a nie na podjęcie działań przez Polskę” – zwróciła uwagę rzeczniczka.
Pliszczyńska przypomniała, że w Polsce na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim emisje z gospodarstw domowych (ogrzewanie budynków głównie przestarzałymi piecami oraz palenie węglem złej jakości, a nawet śmieciami). Niska emisja z sektora bytowo-komunalnego jest odpowiedzialna za prawie 90 proc. emisji pyłu PM10 w skali kraju. Na dalszych miejscach wśród źródeł zanieczyszczeń są transport i przemysł.
„Obecnie, zgodnie z Prawem ochrony środowiska, w przypadku przekraczania poziomów dopuszczalnych zanieczyszczeń w powietrzu zarząd województwa opracowuje program ochrony powietrza oraz plan działań krótkoterminowych dla obszaru przekroczeń i wciela je w życie uchwałą sejmiku wojewódzkiego. Obecnie w kraju realizowane są 54 takie programy” – wyjaśniła.
Resort środowiska ze względu na fakt, że programy te niewystarczająco przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, postanowił opracować Krajowy Program Ochrony Powietrza. „Będzie to dokument o charakterze strategicznym, wyznaczający cele i kierunki działań, jakie powinny zostać uwzględnione w szczególności na szczeblu lokalnym w programach ochrony powietrza. Dokument ten w najbliższych dniach zostanie przekazany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych” – dodała rzeczniczka.
źródło: PAP